Bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jesteście ciekawi, po jakie książki najchętniej sięgali inni czytelnicy? Czy ich wybory pokrywają się z waszymi? Przyjrzyjmy się razem bestsellerom TaniaKsiazka.pl i sprawdźmy książki, po które w 2023 roku najchętniej sięgali klienci księgarni.

Bestsellery TaniaKsiazka.pl - książkowy top 2023 roku

Bestsellery TaniaKsiazka.pl
Top 10 najchętniej wybieranych książek w 2023 roku

Przyjrzenie się bliżej bestsellerom nie tylko zaspokoi ciekawość, ale też czytelniczo zainspiruje. Być może część z tych książek trafi na nasze listy Do przeczytania?

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto przeanalizować książki najczęściej wybierane przez czytelników. To kopalnia informacji o trendach, jakie aktualnie rządzą światem wydawniczym.

Bestsellery 2023 roku w TaniaKsiazka.pl

W 2023 roku klienci TaniaKsiazka.pl, jednej z największych księgarni internetowych w Polsce, często sięgali po powieści dla młodzieży. Książki z kategorii young adult to aż 7 z 10 bestsellerów roku. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie tym kierunkiem i ten trend się utrzymuje.

Wśród najczęściej kupowanych książek niepodzielnie królował cykl Rodzina Monet. Weronika Marczak pierwszą powieść z serii opublikowała w 2019 roku na Wattpadzie. Ilość jej przeczytań przebiła ponad 4 mln. Autorką i serią zainteresowały się wydawnictwa. Za sprawą You and YA (imprint Muzy) Perełka, powieść otwierająca serię, trafiła do księgarń pod koniec października 2022 r. W ciągu kolejnego roku w ręce czytelników powędrowały kolejne odsłony historii: Królewna (część 1. i 2.), Perełka (część 1. i 2.) i Diament.

Obok książek z Rodziny Monet w zestawieniu 10 najpopularniejszych książek roku znalazły się jeszcze dwie powieści dla młodzieży: 11 papierowych serc i zekranizowana przez Netflix książka popularnej autorki Jenny Han — Tego lata stałam się piękna.

Zainteresowanie czytelników zdobyły też: Opowieści o tym, co w życiu ważne Marka Michalaka,  reportaż Joanny Kuciel-Frydryszak Chłopki i poradnik Atomowe nawyki Jamesa Cleara.

Bestsellery TaniaKsiazka.pl w 2023 roku
TOP 3 z najważniejszych kategorii

Literatura młodzieżowa skradła listę top 10 TaniaKsiazka.pl 2023 roku, a jakie książki trafiły na podium w kategoriach gatunkowych?

Najczęściej wybierane książki dla dzieci

Najpopularniejsze książki dla dzieci w TaniaKsiazka.pl

Klienci TaniaKsiazka.pl wybierając książki dla dzieci, chętnie sięgali po książki edukacyjne — tłumaczące świat i emocje. Właśnie taki charakter mają Opowieści o tym, co w życiu ważne Mądre bajki.

Dużą popularność zdobyła też książka Ireny Mąsior pt. Świat Poli. Pytaj do woli. To publikacja skierowana do młodszych, kilkuletnich dzieci.

Powieści obyczajowe i romanse

Powieści obyczajowe i romanse - bestsellery 2023 roku w TaniaKsiazka.pl

Najpopularniejsze powieści obyczajowe w 2023 roku to książki z wątkiem romansowym, które wpisują się w nurt new adult.

To zauważalny zwrot z kierunku popularniejszych w zeszłych latach obyczajówek z wątkiem historycznym, takich jak powieści Heather Morris (Tatuażysta z Aushwitz, Podróż Cilki), ku fabułom osadzonym we współczesności i kierowanym głównie do czytelników u progu dorosłości.

Możemy przypuszczać, że w tym roku romanse new adult będą dalej wypierać popularność romantycznych powieści historycznych i będą chętniej wybierane, niż popularne kiedyś powieści erotyczne (wspomnijmy choćby Blankę Lipińską i jej serię 356 dni).

Najchętniej wybierane kryminały

Kryminały roku 2023 w TaniaKsiazka.pl

B.A Paris i Remigiusz Mróz — to nazwiska znane fanom gatunku.

B.A Paris świetnie czuje się w historiach w stylu domestic noir — thrillerach rozgrywających się za zamkniętym drzwiami, w ograniczonej przestrzeni.

Z kolei Mróz świetnie czuje się… we wszystkim. Już od kilku lat, każda z jego nowych książek z miejsca trafia na listy bestsellerów. Z książek opublikowanych przez niego w 2023 roku, po Langera klienci TaniaKsiazka.pl sięgali najchętniej. Jej tytułowego bohatera (a raczej bohaterów i tym samym nazwisku) znają fani serii o Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim.

Na podium bestsellerów 2023 roku w kategorii kryminał, sensacja, thriller znalazł się Dom po drugiej stronie jeziora.

Top 3 z kategorii poradniki

Poradniki - bestsellery TaniaKsiazka.pl

W 2023 roku czytelnicy poradników wybierali sprawdzone tytuły, które na rynku są już od latAtomowe nawyki Bogaty ojciec, biedny ojciec.

Popularnością cieszyła się też książka Davida Gogginsa Nic mnie nie złamie. To autobiografia połączona z poradnikiem motywacyjnym. Autor z jednej strony pisze o swoich doświadczeniach, z drugiej pokazuje mechanizmy, dzięki którym każdy może sięgać po więcej.

Bestsellery TaniaKsiazka.pl — literatura faktu

Bestsellery 2023 TaniaKsiazka.pl - literatura faktu

Czytelnicy reportaży w minionym roku postawili na książki Joanny Kuciel-Frydryszak — zeszłoroczną premierę: Chłopki. Opowieści o naszych babkach i reportaż z 2018 roku, Służące od wszystkiego. Dziennikarka opowiada o społeczeństwie, stereotypach przyglądając się kobietom z pokolenia naszych babć i prababć. Pokazuje jak ich historie i doświadczenia ukształtowały naszą rzeczywistość.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też biografia Ten drugi, w której Harry przejmuje narrację od tabloidów i sam opowiada swoją historię.

Literatura piękna

Literatura piękna - najchętniej wybierane książki

Powieść Zanim wystygnie kawa była najczęściej wybieraną książką z nurtu literatury pięknej. To bestseller, który przebił pułap 3 mln sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Czy wiecie, że jej pierwowzorem była świetnie przyjęta sztuka teatralna?

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też nowa książka Kaśki Nosowskiej – Nie mylić z miłością zbiór tekstów pełnych ironii, humoru i trafnych spostrzeżeń na temat związków i uczuć.

Na podium bestsellerów roku 2023  w kategorii literatura piękna trafiła też najnowsza powieść Jakuba Żulczyka Dawno temu w Warszawie. To kontynacja nagrodzonej Paszportem Polityki w 2014 roku powieści Ślepnąc od świteł.

Czy któreś bestsellery TaniaKsiazka.pl macie już w swoich biblioteczkach? Może coś was zaskoczyło w podsumowaniu najczęściej kupowanych książek 2023 roku?

 

Sprawdź też: