Wczorajszego wieczoru, 9 lutego, podczas uroczystej gali transmitowanej na żywo z Alvernia Studios, poznaliśmy laureatów największego plebiscytu kulturalnego w Polsce – Bestsellery Empiku 2020. To już 22. finał wyłaniający twórców, którzy w minionym roku zawładnęli wyobraźnią Polaków i którzy, nie bójmy się tego określenia – pomogli nam przetrwać trudny czas pandemii. Sprzedażowe hity podzielono na trzy kategorie: muzyka, literatura i film. Poznaliśmy również najważniejsze wydarzenie roku oraz Odkrycia roku, czyli twórców docenionych przez jury złożone z ekspertów w danej dziedzinie sztuki. 

Bestsellery Empiku 2020

Fot. Materiały prasowe

Bestsellery Empiku 2020

Gala 22. finału największego plebiscytu kulturalnego w Polsce Bestsellery Empiku 2020 odbyła się niestety bez udziału publiczności. Podobnie jak większość ostatnich wydarzeń kulturalnych, które musiały dostosować się do obostrzeń związanych z panującą pandemią koronawirusa. Organizatorzy stanęli jednak na wysokości zadania i zafundowali wyśmienite widowisko artystyczne widzom telewizji TVN oraz internautom śledzącym transmisję online na oficjalnym fanpage’u, oraz stronie Empiku.

Dyrektorem muzycznym gali był Igor Walaszek, wokalista grupy Bass Astral x Igo, który przygotował nowe aranżacje wielu utworów, do tej pory znane tylko z wersji singlowych.  Na scenie zobaczyliśmy m.in. Katarzynę Nosowską w parafrazie utworu Arahja Kultu, Margareth i Tomasza Organka w nowoczesnej odsłonie utworu Republiki Zapytaj mnie czy Cię kocham oraz duet PRO8LEM z Martyną Jakubowicz w parafrazie ponadczasowego przeboju W domach z  betonu.

Gospodarzem gali był Marcin Prokop. Wspólnie z zapraszanymi na scenę gośćmi prezentował nominowanych w poszczególnych kategoriach oraz ogłaszał zwycięzców. U jego boku znaleźli się m.in. Mela Koteluk, Marysia Sadowska, Joanna Bator, prezes spółki Empik Ewa Szmidt-Belcarz oraz Katarzyna Grochola.

Laureaci plebiscytu Bestsellery Empiku 2020 w kategorii: książka

Bestsellery Empiku 2020

scena z: Marcin Prokop, Katarzyna Grochola, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Empik podczas finału plebiscytu Bestsellery Empiku nagradza twórców w trzech kategoriach: książka, muzyka, film, po których dzieła Polacy sięgali najchętniej. Zwraca także uwagę na najważniejsze wydarzenie i przyznaje nagrodę za Odkrycie roku – niezależne od gustu klientów, a które wyłania jury złożone z ekspertów. My przyjrzymy się zwycięzcom i nominacjom, które nas, Książkoholików, interesują najbardziej, czyli kategorii: książka.

Literatura piękna

Zwyciężczynią w kategorii Literatura piękna okazała się Katarzyna Nosowska i jej książka Powrót z Bambuko (Wielka Litera). O laur zwycięstwa walczyła z takimi pozycjami wydawniczymi, jak:

scena z: Katarzyna Nosowska, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Literatura obyczajowa

Wśród przedstawicieli nurtu literatury obyczajowej zatriumfowała Abby Jimenez ze swoją powieścią To tylko przyjaciel (Wydawnictwo Muza S.A.), wyprzedzając, takie tytuły, jak:

Kryminał/sensacja/thriller

W tej kategorii statuetkę w kształcie empikowego przecinka odebrał Zygmunt Miłoszewski za Kwestię ceny (Wydawnictwo W.A.B.). Książki, z którymi mierzyła się jego powieść, to:

Literatura dla dzieci

W plebiscycie Bestsellery Empiku 2020, w kategorii literatury dziecięcej wygrała Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14, autorstwa Jeffa Kinney’a (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Inne książki, które najchętniej rodzice kupowali dzieciom, to:

Audiobook

scena z: Anna Kazejak, Filip Kasperaszek, Krzysztof Czeczot, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Najchętniej słuchanym audiobookiem w aplikacji EmpikGo okazał się oryginalny serial audio pt. Fucking Bornholm, według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. W rolach głównych możemy w nim usłyszeć Michała Czerneckiego, Olgę Kalicką, Leszka Lichotę i Magdalenę Różczkę. Tytuł ten wyprzedził:

  • Kroniki koronawirusowe, Malcolm XD, Oryginalny Serial Audio; czyta Józef Pawłowski
  • Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski, Produkcja Oryginalna, w rolach głównych: Filip Kosior, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Popławska, Rafał Zawierucha
  • Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości, Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik; czyta Marta Markowicz
  • Wyrwa. Historia Ułana, Produkcja Oryginalna według scenariusza Wojciecha Chmielarza; w rolach głównych: Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz, Katarzyna Warnke, Jacek Beler
  • Bestsellery Empiku 20202

Odkrycia Empiku 2020 w kategorii: Literatura

W tym roku nad decyzją o wyborze Odkrycia Empiku 2020 w dziedzinie literatury obradowało jury w składzie: Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Marcin Maćkiewicz oraz eksperci Empiku: Ewa Sołek i Natalia Szostak. Nagrodę otrzymał Igor Jarek za powieść Halny (Nisza). Joanna Bator podczas ogłaszania wyników, przeczytała uzasadnienie kapituły:

Za oddanie głosu tym, którzy w życiu mają pod górkę i nie potrafią pięknie mówić. Za stylistyczny skok na główkę. Za język, który dręczy, kłuje i uwiera, ale nie pozwala się oderwać. Za przeniesienie Nowej Huty w świat rodem z filmów Tarantino. Za narodziny pisarza.

Igor Jarek odbierając statuetkę, ze wzruszeniem w głosie podziękował pani Katarzynie Zdanowicz-Cyganiak, która pracując w regionalnym ośrodku kultury, około dziesięciu lat wcześniej odkryła u niego talent. Wspomniał również o swojej żonie, która chodziła do pracy, podczas gdy on zajmował się pisaniem. I właśnie za to, że pozwoliła mu ona na zajęcie się tylko twórczością – również bardzo jej podziękował.

W tej kategorii nominowane były również cztery kobiety:

Gala Bestsellery Empiku 2020 za nami – poznajcie wszystkich zwycięzców! tinyurl.com/BestselleryEmpiku20-ZWYCIEZCY
Są…

Opublikowany przez empik Wtorek, 9 lutego 2021

Powiązane artykuły: