Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl

Zeszły rok przyniósł mnóstwo ciekawych książek. Sami przyznajcie, że można było zaczytać się po uszy. Jestem pewna, że część z nas właśnie tak spędziła część wieczorów. Jakie książki czytaliście? Jakie podobały się wam najbardziej? A może zastanawialiście się, czy wasze książkowe wybory pokrywają się z tymi, jakich dokonywali inni czytelnicy? W ramach podsumowania roku przygotowaliśmy zestawienie książkowych bestsellerów 2020 roku księgarni TaniaKsiazka.pl.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl

W samej czołówce zestawienia bestsellerów 2020 roku TaniaKsiazka.pl znalazły się bardzo różnorodne książki. W 2019 roku królowała Blanka Lipińska. Z kolei w tym, powieść romansową zastąpiła historyczna. Najczęściej wybieraną książką w zeszłym roku przez klientów księgarni była Położna z Auschwitz Magdy Knedler.  Na drugim miejscu — klasyka polskiego fantasy, Ostatnie życzenie, zbiór opowiadań o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Na ostatnim miejscu podium – wegański poradnik kulinarny, Jadłonomia po polsku Marty Dymek.

Ale na głównym podium nasze zestawienie wcale się nie kończy. Nie możemy przecież zapomnieć o liderach w poszczególny książkowych kategoriach!

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - literatura piękna

Literatura piękna

Zaczniemy od królowej gatunków literackich. Może jej książkowi poddani nie są najczęściej wybierani przez czytelników, bo ci nieraz wolą książki bardziej romantyczne, albo bardziej trzymające w napięciu, albo bardziej… Ale za książki z nurtu literatury pięknej bywają często doceniane za artyzm, uniwersalność i oryginalność.

Na podium królowej gatunków literackich, królowa rockowej piosenki — Katarzyna Nosowska z Powrotem z Bambuko, zbiorem osobistych, ironicznych esejów. Dwa medale: srebrny i brązowy wędrują do Olgi Tokarczuk za Czułego narratora oraz za Księgi Jakubowe.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - kryminał i sensacja

Kryminał i sensacja

Podium w kategorii kryminał i sensacja zagrzewa Mróz, Remigiusz Mróz, z Ekstradycją, 11. częścią serii o Joannie Chyłce. Ciepłem bijącym od jednego z najpopularniejszych polskich autorów ogrzewa się Służąca Alicji Sinickiej. Trochę zaszczytów udało się też uszczknąć, czy też wyrwać, Wojtkowi Chmielarzowi, za Wyrwę.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - powieść obyczajowa i historyczna

Powieść obyczajowa i historyczna

Po powieści obyczajowe, zwłaszcza te z historią w tle, sięga mnóstwo czytelników. Jak widać po zestawieniu książek, jakie znalazły się na tegorocznym podium, czytelnicy nadal bardzo chętnie sięgają po beletryzowane opowieści inspirowane prawdziwymi historiami z czasów II wojny światowej. Najczęściej wybieraną powieścią była Położna z Auschwitz Magry Knedler, na kolejnych stopniach podium  znalazły się dwie powieści Heather Morris: najnowsza — Podróż Cilki i zeszłoroczny, nadal popularny bestseller, Tatuażysta z Aushwitz.

Bestsellery 2020 roku - kategoria romans

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl — romans

Po powieściach obyczajowych przyszła pora na oznajmienie wyników w jednej z najgorętszych książkowych kategorii. Po jakie książki w 2020 roku sięgały niegrzeczne czytelniczki i, żeby nikogo nie pominąć, niegrzeczni czytelnicy?

Decyzją klientów księgarni TaniaKsiazka.pl na podium znalazły się dwie erotyczne powieści Whitnej G. z serii Intensywne doznaniaNiegrzeczny szef oraz Grzeszny doktor. Na podium ponownie Alicja Sinicka, tym razem za romans, nomen omen, romansujący z fantastyką — Otwórz oczyWarto zaznaczyć, że wszystkie niegrzeczne powieściowe zwyciężczynie wyszły spod skrzydeł Wydawnictwa Kobiecego.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - fantastyka

Fantastyczna fantastyka

Na czele seria o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Czy mogło być inaczej? Przecież opowieści o Geralcie, najpierw za sprawą CD Projekt Red, później Netflixa, przeżywają renesans popularności. Srebrnym medalem dekorujemy Radka Raka i jego nagrodzoną Nike powieść Baśń o wężowym sercu albo słowo wtóre o Jakóbie Szeli. Na uznanie, zdaniem wspaniałego, licznego jury, zasłużyła też nowa powieść Susanne Collins — Ballada ptaków i węży, prequel zekranizowanej serii Igrzyska śmierci.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - lit. faktu i książki popularnonaukowe

Literatura faktu, książki naukowe

Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie podejmuje temat homoseksualizmu w kościele. Reportaż narobił nieco szumu w mediach a zainteresowanie efektami dziennikarskiego śledztwa Frederica Martela było tak duże, że książka okazała się najchętniej wybieranym reportażem. Drugie i trzecie miejsce zajęły książki jednego autora, Harariego: 21 lekcji na XXI wiek, Sapiens. Od zwierząt do bogów.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - książki dla dzieci

Literatura dziecięca — książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl

Jesteście ciekawi, po jakie książki sięgali członkowie naszego jury z myślą o młodszych czytelnikach? W takim razie przyjrzyjmy się książkom, które znalazły się w gronie najczęściej wybieranych książek dla dzieci.

Na pierwszym miejscu Niezłe ziółko Barbary Kosmowskiej. Klienci również często wybierali wspomagające naukę mówienia książeczki z serii Pucio Marty Galewskiej-Kustry oraz popularne już od kilku lat książeczki Anity Głowińskiej z serii Kicia Kocia.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - książki młodzieżowe

Bestsellerowe książki dla młodzieży

Wśród książek dla młodzieży największym zainteresowaniem mugolskich podrostków cieszyła się pierwsza część przygód młodego czarodzieja — Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Czy wiecie, że w zeszłym roku obchodziliśmy okrągłą, dwudziestą rocznicę wydania książki J.K. Rowling w Polsce?

Dzięki nowej ekranizacji na podium znalazła się też klasyczna powieść dla młodych dziewcząt, czyli Małe Kobietki Luisy May Alcott. Na trzecim miejscu — 14. odsłona Dziennika Cwaniaczka Jeffa Kinney’a, czyli Totalna demolka.

Książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl - poradniki

Poradniki popularne w 2020 roku

Kiedy spojrzymy na bestsellerowe podium poradników, to okazuje się, że mnóstwo czytelników chciało poznać tajniki polskiej odsłony wegańskiej kuchni (Jadłonomia po polsku Marty Dymek). Również grom kupujących książki zamierzało posiąść tajemną wiedzę z zakresu zakusów myślenia, ponieważ na podium znalazły się: Jak myśleć mniej Christel Petitcollin oraz Pułapki myślenia Daniela Kahnemana.

To skoro już znamy książkowe bestsellery 2020 TaniaKsiazka.pl, to teraz może zdradzicie nam, czy któreś z tych książek można znaleźć też w waszych biblioteczkach?