RecenzjeReportaże

Książka Hau. Psy, pieski i bestie – recenzja

Hau recenzja - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Są takie tytuły, które z miejsca wywołują mój entuzjazm. Wystarczy jedno spojrzenie i już wiem, że oto lektura, którą chcę przeczytać i mieć w domowej biblioteczce. Książka Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach to właśnie jedna z tych książek. Nie tylko sam tytuł wzbudził moje zainteresowanie, ale też okładka w mojej ulubionej kolorystyce. Tak, z przykrością przyznaję, że w nielicznych wypadkach zdarza się mi ocenić książkę po okładce. Tutaj jednak pierwsze wrażenie nie było mylne!

Hau recenzja - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Fot. Paulina Roszko

Książka Hau – porządne wydanie

Idefiks

Fot. Paulina Roszko

Szczerze mówiąc, już dawno nie widziałam tak dobrze wydanej książki. Na całość składają się nie tylko kolory, ale przede wszystkim treść i to, co w środku – zdjęcia, ciekawostki, oznaczenia, grafiki czy odpowiedni wybór fontów. Książka ma 266 stron bez przypisów, ale kiedy trzyma się ją w ręku, to czuć ten „ciężar” wiedzy, którą w sobie ma. Kawał solidnej lektury dla każdego miłośnika psów. Tym samym do jej czytania zasiadłam bardzo podekscytowana!

Indianin

Fot. Paulina Roszko

Książka dla każdego?

Tak, tak i tak. Trzy razy na tak! Przede wszystkim należy tu kierować się tytułem. Ponieważ czytelnicy znajdą w środku właśnie to, co obiecuje nam autor. Mity, wierzenia i legendy o tych pociesznych czworonogach. Nie zabraknie też historii bardziej współczesnych czy różnych wersji jednej opowieści, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To może być nieco nużące, nie wątpię, ale czy warto? Oczywiście! Bardzo żałuję, że w szkolnym programie nauczania obok mitologii greckiej nie ma też odrobiny mitologii psiej. Autor bowiem udowadnia, że jest o czym pisać, a historie te są naprawdę ciekawe i zajmujące.

Jeśli kochacie psy i wszystko, co się z nimi wiąże, ta książka jest dla was. Jest też dla tych, którzy są po prostu ciekawi świata. Autor dociera do źródeł, które dla przeciętnego czytelnika, jak ja, są praktycznie niedostępne. Zbiera w jednym miejscu mitologie o psach z całego świata. Podaje przy tym rzetelną ich genezę i dorzuca garść ciekawostek oraz anegdot. I zdjęć! Jak się okazuje, nie tylko psów.

Super pies

Fot. Paulina Roszko

Książka Hau – podsumowanie

Dawno żadna książka mnie tak nie zajęła. To jedna z tych pozycji, o której można rozprawiać miesiące po jej przeczytaniu. O rzeczach, których się z niej dowiedziałam, opowiadam jak szalona wszystkim dookoła. Moim zdaniem to jedna z cudowniejszych książek, która przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi mitologii, legend czy baśni. Okazuje się, że nie tylko ludzie, herosi czy bogowie sprawdzają się, jako główni ich bohaterowie.

Książka Hau

Fot. Paulina Roszko

Popatrzcie tylko na psa. Dlaczego merda ogonem, kiedy was widzi? Jak to możliwe, że w psich oczach widać zrozumienie i mądrość? Skąd pies właściwie wziął się na świecie? I dlaczego tak wiernie trwa przy ludzkim boku? Dzięki tej książce poznacie wszystkie niezwykłe wersje i wierzenia z przeróżnych zakątków Ziemi. A każda z nich udowadnia jedno – pies to istota niezwykła.

Książkę znajdziecie tutaj.

Ocena Pauliny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy poruszany temat jest interesujący? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Dzięki tej książce poznacie wszystkie niezwykłe wersje i wierzenia z przeróżnych zakątków ziemi. A każda z nich udowadnia jedno – pies to istota niezwykła.