ReportażeZapowiedzi i nowości

Książka Niedługie życie – rozmowy lekarza z rodzicami chorych dzieci

Książka Niedługie życie - rozmowy lekarza z rodzicami chorych dzieci

Zazwyczaj unikamy tematu śmierci. Nie chcemy lub boimy się o niej mówić. Szczególnie jeśli śmierć dotyka najbardziej bezbronnych i niewinnych, czyli dzieci. Książka Niedługie życie autorstwa doktora Dariusza Kucia dotyczy właśnie tego rzadko poruszanego zagadnienia, jakim jest pogodzenie się z nieuchronnym odejściem dziecka. Niedawno pozycja ta ukazała się na półkach księgarń.

Dariusz Kuć Niedługie życie

Książka Niedługie życie, czyli trudne i potrzebne rozmowy

Dariusz Kuć, autor Niedługiego życia, jest doktorem nauk medycznych, lekarzem specjalistą medycyny rodzinnej. Od jedenastu lat pracuje w Białostockim Hospicjum dla Dzieci. Doktor Kuć przewodniczy także Komisji do spraw Uporczywej Terapii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Książka doktora Kucia to zbiór trudnych, bolesnych i wzruszających rozmów z rodzicami, którzy zmuszeni byli podjąć chyba najtrudniejszą decyzję z możliwych – pozwolili odejść swoim nieuleczalnie chorym dzieciom, dla których medycyna nie zna ratunku.

Dariusz Kuć Niedługie życie

Książka, której nikt nie chce czytać

Takich książek nikt nie chce czytać, ponieważ wszyscy mamy nadzieję, że nas ten problem nigdy nie dotknie, że to nie my będziemy postawieni przed takimi dylematami. Jednocześnie temat tego, jak wygląda życie nieuleczalnie chorego dziecka, jest niezwykle ważny i potrzebny. Książka Niedługie życie to wstrząsająca i do głębi poruszająca opowieść o prawdziwych bohaterach, którzy na swoich barkach dźwigają nadludzkie ciężary.

Jak wygląda życie śmiertelnie chorego dziecka? Co czują rodzice, którzy spełniają ostatnie marzenia swoich pociech? Dlaczego łatwiej jest pozwolić odejść niż patrzeć na życie, które bez maszyn nie ma szans? Ile odwagi trzeba mieć, by podjąć taką decyzję?

To jednak książka nie tylko o życiu między domem a szpitalem, o znieczulicy systemu, ale również o dobrych ludziach, którzy są obok.

Szymon Hołownia podsumował książkę Niedługie życie tymi słowami:

Ta książka jest bardzo potrzebna, zwłaszcza dziś, gdy pędząca do przodu medycyna (a wraz z nią jej „klienci”) musi na nowo uczyć się odpowiedzi na pytanie: jak nie ulec pokusie „leczenia” śmierci, jak nie szarpać się z odchodzącym, jak poradzić sobie ze świadomością, że przychodzi moment, gdy największym aktem miłości jest nie zatrzymywać za wszelką cenę, a puścić kurczowo trzymaną dłoń kogoś kochanego, pozwolić odejść.

Książkę Niedługie życie znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także: