Bob DylanBob Dylan, a właściwie Robert Allen Zimmerman, to amerykański piosenkarz, autor wielu znanych tekstów oraz kompozytor. Dlatego też niemałym zaskoczeniem okazała się decyzja Akademii Szwedzkiej, która to postanowiła, że tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafi właśnie do tego twórcy.

Bob Dylan – zasłużony zwycięzca

Nikt jednak nie ma wątpliwości, że była to słuszna decyzja. Akademia Szwedzka wybór muzyka motywowała następująco: za tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni. I trudno się z tym nie zgodzić. Dylan na koncie ma mnóstwo tekstów, które poruszają tematy społeczne, polityczne oraz filozoficzne. Za pomocą twórczości szeroko komentuje naszą rzeczywistość, odwołując się przy tym również do klasyki literackiej.

Trzeba także przyznać, że taka decyzja Akademii Szwedzkiej zmienia nieco dotychczasowe stereotypy odnośnie literackiej nagrody Nobla. Okazało się, że wybitne teksty piosenek mają równe szanse z książkami. W końcu również mogą kształtować poglądy i poszerzać horyzonty, różnią się jedynie formą przekazu.

Wartość nagrody, jaką otrzyma Bob Dylan to 8 milionów koron szwedzkich. Jej wręczenie odbędzie się 10 grudnia bieżącego roku, w rocznicę śmierci fundatora – Alfreda Nobla.

Akademia Szwedzka to instytucja, w której skład wchodzą filologowie, poeci, pisarze oraz językoznawcy. Ich podstawowym i głównym zadaniem jest opracowanie wielkiego słownika języka szwedzkiego. W roku 1897 otrzymali oni testament Alfreda Nobla, który wynalazł dynamit. To waśnie tam zawarta była ostatnia wola mężczyzny, by stali się członkami jury międzynarodowej nagrody, przyznawanej co roku jakiemuś pisarzowi za dzieło o tendencji idealistycznej. Tym sposobem pierwsza nagroda powędrowała do francuskiego poety Rene Sully Prudhomme w 1901 roku.

Tegoroczna nagroda literacka Nobla została przyznana już po raz 109. Zwycięzcy, Bobowi Dylanowi, gorąco gratulujemy!