Conrad Festival 2020

Conrad Festival 2020 po raz kolejny obfitować będzie w debiuty pisarzy, którzy wydali swoje powieści w roku poprzedzającym wręczenie nagrody. Tegoroczna edycja nieznacznie wyróżnia się jednak na tle poprzednich. Dlaczego? Ponieważ podobnie jak w przypadku Nagrody Gombrowicza, tym razem na liście nominowanych do wyróżnienia znalazły się same kobiety. O tym, kto ostatecznie zwycięży, zadecyduje jury wraz z czytelnikami.

Conrad Festival 2020

Fot. facebook.com/ConradFestival

Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i jednocześnie przewodniczący kapituły, tak oto skomentował tegoroczne nominacje:

W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle!

Conrad Festival 2020 – kto na liście nominowanych?

Wśród nominowanych autorek znalazły się:

Jak w przypadku niemal każdej nagrody i nominacji, także ta lista wzbudziła niemałe emocje wśród czytelników. Dlatego jestem ciekawa, czy waszym zdaniem kogoś brakuje w tym zestawieniu? Może macie własną propozycję debiutów, które zasługiwały na nominację? Chętnie dowiem się, co o tym myślicie!

Tymczasem swój głos na nominowane pisarki możecie oddać tutaj. Zwyciężczyni może liczyć na nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych, a także kampanię promocyjną na łamach Tygodnika Powszechnego. Poza tym nagrodzona autorka może liczyć na miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie.

Laureatka zostanie ogłoszona już 25 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków, związanej z Festiwalem Conrada.

Ja oczywiście trzymam kciuki za wszystkie nominowane i życzę powodzenia. Dajcie znać, czy któraś z prezentowanych pozycji znajduje się w Waszej domowej biblioteczce.