Córka stalina - Kup na TaniaKsiazka.pl

Córka Stalina to opowieść o niezwykłym, ale również burzliwym życiu Swietłany Alliłujew. Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być potomkiem sławnej osoby? Co jeśli ta sława nie ma żadnych przyjaznych konotacji? Jak wygląda życie w cieniu ojca, który w oczach prawie całego świata, uznawany jest za jednego z najokrutniejszych dyktatorów? Jeśli interesują was odpowiedzi na te właśnie pytania, to książka, którą dzisiaj wam prezentujemy rozwieje wszelkie znaki zapytania.

Córka stalina - kup na TaniaKsiazka.pl

Córka Stalina – prawdziwe życie Swietłany Alliłujew

Najwięcej emocji wzbudzają słowa, którymi bohaterka biografii opisuje własny los:

Jesteś córką Stalina. Jesteś więc martwa za życia. Twoje życie dobiegło już końca. Nie żyjesz własnym życiem ani żadnym innym. Istniejesz tylko jako dodatek do pewnego nazwiska. Rodziców się nie wybiera, ale żałuję, że moja matka nie wyszła za cieślę.

Kolejnym mocnym akcentem są słowa autorki biografii, Sullivan, która tak oto komentuje życie Swietłany:

Zdecydowanie brzydziła się jego bestialstwem, a mimo to wspominała troskę, z jaką zajmował się nią, gdy była mała. Pamiętała również chwile, gdy bywał zły. Starała się zrozumieć motywacje.

Nie było żadnych wątpliwości, że Stalin kochał tylko ją. Okazało się jednak, że ta miłość nie była w stanie nieść za sobą szczęścia. Bohaterka biografii dorastała w złotych pałacach Kremla i opływała luksusem, mimo to, jej losy od urodzenia naznaczone były tragedią. Nie ominął jej przymus dostosowania się do okrutnego reżimu ojca. W wieku sześciu lat straciła matkę, która popełniła samobójstwo. Narzeczony Swietłany trafił do gułagu, a przyjaciele i bliska rodzina znikali w tajemniczych okolicznościach.

Kiedy Alliłujewa otrzymała wizę turystyczną do USA, witano ją tam, jako najsłynniejszą uciekinierkę z sowieckiego państwa. Przez ponad 18 lat nie widziała swoich dzieci pozostawionych w Moskwie. Wychodziła za mąż aż 4 razy i zmieniała imię oraz nazwisko. Na Zachodzie spędziła 44 lata i przez cały ten czas przeprowadzała się ponad 30 razy. Żyła w ciągłym biegu, uciekając od przeszłości i tego, kim naprawdę jest.

Rosemary Sullivan w najnowszej książce przedstawia niezwykle pasjonujący portret Swietłany Alliłujewe – kobiety, która nie bała się przeciwstawić najpotężniejszemu człowiekowi świata.

Książkę Córka Stalina znajdziecie tutaj. Gorąco polecam!