9788324043507Cybulski. Podwójne salto to biografia, której autorką jest Dorota Karaś. I można śmiało powiedzieć, że jest to opowieść o człowieku legendzie, równie przewrotna, jak tytuł. Czy dacie wiarę, że Zbyszek Cybulski, jedna z najbardziej charyzmatycznych gwiazd powojennego, polskiego kina miał mnóstwo kompleksów? Za gruby, za krótkie nogi, za małe oczy, fatalna dykcja – jak pisze Dorota Karaś, tak o samym sobie myślał aktor. Niemożliwe? Przekonajcie się, jak wiele jeszcze może was zaskoczyć.

Cybulski. Podwójne salto – brawurowa biografia

Okazuje się, że pod nazwiskiem Cybulski, kryły się aż dwie postaci. Pierwsza to ta, którą znają wszyscy. Największy gwiazdor filmowy epoki, polski James Dean – obiekt westchnień milionów polek. W pamięci widzów na zawsze zapadł, jako Maciek Chełmicki z filmu Popiół i diament. Jego życie i sławę przerywa tragiczny wypadek. Ginie pod kołami pociągu dokładnie dzień po tym, jak otrzymuje propozycję zagrania w amerykańskiej telewizji.

Drugą postać znali nieliczni. Zbyszek Cybulski borykał się z nerwicą natręctw i miał mnóstwo kompleksów na punkcie swojej sylwetki. Zarzucał sobie marną dykcję, a jego pamięć pozostawiała wiele do życzenia. Do końca życia musiał zmagać się z własnym mitem, a to nie obyło się bez ofiar w postaci żony i syna.

Autorka książki z niezwykłą dociekliwością przygląda się obu obliczom aktora. Jej reporterskie oko i dziennikarski zmysł sprawiają, że czytelnik otrzymuje niezwykle atrakcyjną opowieść o życiu legendy. W pierwszej części pojawia się wzmianka o dzieciństwie Cybulskiego, o którym on sam w powojennej Polsce nie mógł mówić. Odbiorcy będą mieli szansę poznać kulisy działalności teatrzyku Bim-Bom oraz powstania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Reporterka jednak przede wszystkim stawia niezwykle ważne pytania – jaka jest cena sławy? I co tak naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego?

Książkę Cybulski. Podwójne salto znajdziecie tutaj.