Ciekawostki o książkach

„Co czytać?” – nowy program telewizyjny o książkach

"Co czytać?" – nowy program telewizyjny o książkach

Przez najbliższych 13 tygodni, co wtorek o godzinie 9:05 w TVP1, dr Bogusław Bednarek w programie  „Co czytać?” będzie zapoznawał telewidzów z pozycjami, które aktualnie ukazują się na rynku wydawniczym.

Formuła programu przewiduje demonstrację przynajmniej 3 nowości w każdym odcinku. Odcinki w miarę możliwości i w zależności od prezentowanych tytułów, będą się różnić od siebie. Prowadzący w ramach programu będzie opowiadać o książce, spotka się z autorem, zajrzy do lokalnej księgarni, co więcej, zdarzy mu się wystąpić w roli bohatera książki.

W pierwszym odcinku, wyemitowanym dzisiaj rano, omówione zostały 2 pozycje wydane nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka – „Masa o kobietach polskiej mafii” (wywiad Artura Góreckiego ze świadkiem koronnym Jarosławem „Masą” Sokołowskim) oraz „Nie odchodź” Lisy Scottoline. Dodatkowo na warsztat wzięto książkę Wydawnictwa Media Rodzina – „Czerwony Kapturek w wielkim mieście” Aarona Frischa.

Zapraszamy do zapoznania się z książkami omówionymi w programie „Co czytać?”.

Nie odchodź - Lisa Scottoline  Nie odchodź – Lisa Scottoline

Mike Scanlon, trzydziestosześcioletni lekarz, odbywa służbę w Afganistanie, tęskniąc do pozostawionej w kraju żony Chloe i niedawno urodzonej córeczki. Wiadomość o nagłej śmierci Chloe jest dla niego wstrząsem. Równie wielkim okazują się szczegóły, które odkrywa wkrótce po powrocie, a które zmuszają go do zadania sobie pytania, na ile i czy w ogóle znał swoją żonę… i siebie. Musi też zdecydować, czy jest w stanie sam zająć się córką, dla której stał się zupełnie obcym człowiekiem.

Mike uświadamia sobie, że najważniejszą bitwę swojego życia będzie musiał dopiero stoczyć, ryzykując wszystko, by ocalić to, co dla niego najdroższe.Na ile jesteśmy w stanie poznać swoich bliskich i zrozumieć motywy ich działań? Jak bardzo samotność może mieć wpływ na autodestrukcyjne zachowania? Czy nieobecny dotąd w życiu dziecka ojciec może być równie dobrym rodzicem jak matka? Co to znaczy być bohaterem?

Co może stać się siłą dla kogoś, kto stracił właściwie wszystko?

Wiara? Nadzieja? Miłość?

Jak nie załamać się pod ciosami losu, gdy umiera ukochany człowiek, odchodzą przyjaciele, a bliscy się odwracają?

MASA o kobietach polskiej mafii - Artur Górski  MASA o kobietach polskiej mafii – Artur Górski

Polski świadek koronny numer jeden przerywa milczenie!
Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?

Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana, czyli prawdziwa kobieta mafii. Niewiarygodna historia pięknej Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Szaleńczo zakochane? Żądne sławy i luksusu? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?

Wiele osób odradzało pisanie tej książki. Ci, o których napiszecie, wciąż są groźni! – ten argument padał najczęściej. Inny był taki, że podstarzałym gangsterom należy dać już spokój, bo przecież odpokutowali swoje winy, a jeśli nawet nie odpokutowali, to po co wywlekać stare sprawy?

W tej książce znajdują się rzeczy niewygodne dla wielu – i dla gangsterów, i dla biznesmenów, i dla polityków, a nawet dla celebrytów. Także dla samego Masy, który nie wybiela siebie, ale też nie oszczędza dawnych kompanów. Intencja była jasna: cała prawda i tylko prawda. Nawet jeśli nie wszyscy w nią uwierzą.

Czerwony Kapturek w wielkim mieście - Aaron Frisch  Czerwony Kapturek w wielkim mieście – Aaron Frisch

Książka ta pokazuje, że znana wszystkim baśń o Czerwonym Kapturku jest wciąż bardzo aktualna i wywołuje dreszcz grozy i u dzieci, i u dorosłych. Przeniesiona we współczesne realia i bogato ilustrowana przez Roberto Innocentiego zyskuje nowe życie. Jak przed wiekami bracia Grimm, tak dziś Innocenti pokazuje, że las, niezależnie od tego, czy składa się z drzew, czy z betonu i stali, może być bardzo niebezpieczny i pełen drapieżników.