Ciekawostki o książkach

Dan Brown przekazał 300 000 euro bibliotece w Amsterdamie

Ritman_LibraryDan Brown to autor popularnych powieści, takich jak Kod Leonarda da Vinci, Anioły i Demony czy Inferno. O amerykańskim pisarzu znowu zaczęło być głośno, tym razem nie chodzi jednak o jego kolejną książkę, lecz o podarunek, jaki sprezentował on jednej z holenderskich bibliotek. Chodzi dokładnie o 300 000 euro, które trafiło z rąk Dana Browna do Bibliotheca Philosophica Hermetica w Amsterdamie.

Jaki cel przyświecał temu przedsięwzięciu? Pieniądze otrzymane przez bibliotekę przeznaczone zostaną na digitalizację i konserwację podstawowego zbioru. Tym sposobem teksty zostaną udostępnione społeczeństwu drogą elektroniczną z możliwością ich przeglądania online. W posiadaniu Bibliotheca Philosophica Hermetica jest około 4 600 manuskryptów i książek wydrukowanych przed 1900 rokiem oraz ponad 20 000 po roku 1900. Nie są to jednak zwykłe publikacje, ponieważ wiele z nich obejmuje tematy związane z alchemią i mistycyzmem.

Przy okazji pisania książek Zaginiony Symbol i Inferno, Dan Brown kilkakrotnie odwiedził Amsterdam oraz Bibliotheca Philosophica Hermetica. To miejsce i dostępne tam zbiory od dawna są dla niego źródłem inspiracji przy pisaniu powieści. W jednym z wywiadów pisarz stwierdził, że starożytny mistycyzm interesuje go od zawsze, a biblioteka w Amsterdamie jest w posiadaniu największego na świecie zbioru tekstów i książek, nawiązujących właśnie do tego zagadnienia. Stwierdził również, że to wielki zaszczyt móc być częścią tak ważnej inicjatywy, która pozwoli na ich publiczne udostępnienie.

Równie podekscytowany tym wydarzeniem był dyrektor Bibliotheca Philosophica Hermetica, Esther Ritman, który powiedział, że dzięki Danowi Brownowi marzenie o bibliotece otwartej dla wszystkich w końcu może się spełnić. Podstawowy zbiór ma być dostępny online już na wiosnę przyszłego roku.