Droga Rogera Zelaznego jako serial HBO - producentem George Martin! Droga Rogera Zelaznego

Są takie wiadomości, które wywołują w człowieku ambiwalentne reakcje emocjonalne. Jedną z nich na pewno jest podana niedawno informacja na temat tego, co porabia pan George R.R. Martin. Otóż amerykański pisarz zajął się produkcją serialu dla HBO na podstawie powieści Droga Rogera Zelaznego. No chciałoby się podskoczyć z radości, ciemieniem muskając sufit. Ale nie. Bo gdzie, przepraszam bardzo, są kolejne, obiecane tomy sagi Pieśń lodu i ognia? Ech! No właśnie. Twórca, zamiast pisać, co rusz angażuje się w prace nad różnymi produkcjami fantasy. Będziesz czekał na serial Droga, jak na Wichry Zimy?

Droga Rogera Zelaznego

Droga Rogera Zelaznego – serial HBO

Widzisz, tak to jest. Wysyłasz w przestrzeń zdanie: „Drogi George’u, kiedy Wichry zimy?”, a on słyszy tylko początek i daje Ci Drogę No dobrze, nie uprzedzajmy się na starcie. Mimo wszystko dodając 2 do 2, czyli Martina do HBO i przyprawiając tę sumę świetną powieścią fantasy, w rezultacie możemy otrzymać naprawdę spektakularne widowisko.

Scenariusz na podstawie książki Droga Rogera Zelaznego przygotuje Kalinda Vazquez. Kobieta w swojej karierze pracowała już przy takich filmach jak Skazany na śmierć, Star Trek: Discovery, Nikita czy Fear the Walking Dead. Ona również będzie pełnić funkcje showrunnerki, czyli sprawować pieczę nad całokształtem produkcji. Biorąc pod uwagę, że ekranizowana powieść należy do gatunku fantasy, kto jak nie George R.R Martin – jedna z najbardziej znaczących postaci w świecie fantastyki – miałby pomóc w produkcji? Tym bardziej po jakże udanej współpracy przy serialu Gra o Tron.

Sam pisarz nie kryje podekscytowania na myśl o nowym projekcie. Tym bardziej że osobiście znał autora książki, którą obecnie bierze na warsztat:

Muszę przyznać, że moja kariera telewizyjna rozpoczęła się tak naprawdę w 1985 roku, kiedy to adaptowałem „Ostatniego obrońcę Camelotu” dla Strefy mroku. Roger był moim przyjacielem, mistrzem, a przy okazji jednym z największych pisarzy science fiction w historii. Współpraca z nim przy realizacji jego twórczości na potrzeby telewizyjnego show to była prawdziwa przyjemność. Dlatego też teraz, między innymi, jestem podekscytowany, że mogę być częścią adaptacji „Drogi” dla platformy HBO. Mamy świetną książkę, znakomitą scenarzystkę w osobie Kalindy Vasquez oraz zadatki na wspaniałe i oryginalne widowisko. Nie mogę się doczekać długiej i ekscytującej podróży.

~ George R.R. Martin

Droga Rogera Zelaznego – książka

Powieść Droga Rogera Zelaznego fascynuje mariażem konwencji. Mamy tu klasyczne elementy powieści drogi i fantasy, przemieszane z cząstkami baśniowymi i pierwiastkami mitologii. Tytułowa Droga przebiega przez czas, a każdy zjazd z tej drogi prowadzi w inne miejsce i w inny rok. Głównym bohaterem powieści jest Red Dorakeen, który przemierza tę drogę, odkąd sięga pamięcią. Co ciekawe, dawniej wędrował nią, będąc starcem. Teraz natomiast jest znacznie młodszy i bierze udział w grze, w której stawką jest jego własne życie. Ktoś wystawił przeciwko niemu Czarną Dziesiątkę, czyli najlepszych, najgroźniejszych płatnych morderców w historii ludzkości. Zgraje tę zasilają mroczne typu od średniowiecznego mnicha po cyborga pozostawionego na Ziemi przez przybyszów z kosmosu. Czy głównemu bohaterowi uda się przetrwać i dotrzeć do celu, zanim wygrają ci, którzy w tej śmiercionośnej grze postawili na morderców?

Książki Droga Rogera Zelaznego obecnie nie można kupić w żadnej księgarni. Istnieje jednak szansa, że skoro ogłoszono rozpoczęcie prac nad serialem dla HBO (i to pod jaką opieką!), to wydawnictwa za chwilę zaplanują dodruk. W tym momencie zachęcam Cię zatem do zapoznania się z innymi jego powieściami, które znajdziesz w tym miejscu. Warto to zrobić, ponieważ pisarz ten amerykański pisarz należy do czołówki wielkich mistrzów światowej fantastyki. W swojej karierze trzy razy zdobył nagrodę Nebula i aż sześć razy nagrodę Hugo.

No i nie zapominajmy o George’u R.R. Martinie. Mimo irytacji z powodu odkładania premiery Wichrów zimy ma facet niesamowity talent, który należy doceniać, czytając jego książki, a te czekają na Ciebie pod tym linkiem.

Powiązane artykuły: