Już w lutym polską premierę będzie mieć najnowsza książka Marii Dahvany Headley, autorki bestsellerowej Magonii. Tym razem amerykańska pisarka wzięła na warsztat klasyczną opowieść o Beowulfie i w Dziedziczce Jeziora przedstawia czytelnikom uwspółcześnioną wersję staroangielskiej legendy.

Dziedziczka Jeziora - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Dziedziczka Jeziora – patronat CoPrzeczytać.pl

Herot Hall to pozornie idealne amerykańskie miasteczko. Podobne domki – każdy z kominkiem, identyczne ogrodzenia, równe klomby z kwiatami. Mieszkańcy – dzięki swoim bramom i sieci monitoringu mają błogie poczucie bezpieczeństwa. Społeczność Herot Hall jest samowystarczalna, a życie mieszkańców płynie spokojnym i nieśpiesznym rytmem wyznaczanym przez spotkania towarzyskie, urodziny, podwieczorki i organizowanie różnych zajęć dla dzieci. Tylko tym, którzy mieszkają poza granicami miasta, ono wydaje się nieprzystępną, ogrodzoną fortecą.

Dziedziczka Jeziora - sprawdź w TaniaKsiazka.plMaria Dahvana Headley wprowadza swoich czytelników do opowieści o dwóch kobietach, matkach z zupełnie innych światów. Willa Herot, żona dziedzica Herot Hall, to gospodyni domowa, matka Dylana. Z kolei Dana, weteranka mieszka w jaskini poza granicami miasta i samotnie wychowuje syna.

Dana nie wie, skąd się wziął Grendel – nie wie, kiedy zaszła w ciążę, ani kto jest ojcem chłopca. Kiedy wróciła z wojny, chłopiec po prostu był. Urodziła go jakby przez przypadek. Do tego – o czym nie wie Gren – wszystkie zabezpieczenia Herot Hall mają odgrodzić mieszkańców właśnie od niego. Jaka jest tajemnica pochodzenia tego chłopca?

Gdy pewnego dnia Dylan i Gren uciekają razem, losy obu kobiet się ze sobą zderzają.

Autorka przedstawiając swoją wersję Beowulfa, zmienia charakter klasycznej bohaterskiej historii. Zamiast na postać dzielnego wojownika, który zabija potwora Grendela i jego matkę, Headley stawia na kobiece bohaterki.

Konfrontuje ze sobą Willę i Danę. To dwa różne oblicza nie tylko macierzyństwa, ale też kobiecości i kobiecej siły. To właśnie dlatego Dziedziczka Jeziora jest swoistą, mroczną powieścią feministyczną.

Dziedziczka Jeziora będzie mieć premierę 12 lutego. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Galeria Książki. CoPrzeczytac.pl objęło książkę swoim patronatem. W przedsprzedaży można już ją zamówić w tym miejscu.