Biegnij chłopcze, biegnij - Uri Orlev

Biegnij chłopcze, biegnij - Uri Orlev Jeśli oprócz czytania lubicie czasem obejrzeć film, na przykład na podstawie książki, mamy ciekawą propozycję.

Książka „Biegnij chłopcze, biegnij” opisuje losy ośmioletniego chłopca, który razem z rodzicami trafia do warszawskiego getta. Ojciec ucieka z getta, natomiast matka pewnego dnia znika bez śladu. Od tej pory chłopiec jest zmuszony radzić sobie sam.  Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę – bez celu gwarantującego bezpieczne schronienie.

Biegnij chłopcze, biegnij to historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Książka została przetłumaczona na dwanaście języków.

W listopadzie 2013 roku miała miejsce światowa premiera filmu na podstawie wspomnianej książki,  polska premiera nastąpiła dopiero 10 stycznia 2014.

Warto wspomnieć, iż „Biegnij, chłopcze, biegnij” był filmem otwarcia 23. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Cottbus, gdzie został nagrodzony kilkunastominutową owacją na stojąco i Nagrodą Publiczności.

Zapraszamy do czytania i oglądania 🙂

Gatunek: Dramat Wojenny
Produkcja: Francja, Niemcy, Polska
Premiera: 10 stycznia 2014 (Polska) 5 listopada 2013 (świat)
Reżyseria: Pepe Danquart
Scenariusz: Heinrich Hadding
Obsada: Andrzej Tkacz, Kamil Tkacz, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Grażyna Szapołowska, Przemysław Sadowski, Olgierd Łukaszewicz, Izabela Kuna

Zwiastun:

Zwiastun + komentarz Zbigniewa Zamachowskiego:

Zwiastun + komentarz Izabeli Kuny i Przemysława Sadowskiego: