Ekranizacja Chłopów

Twórcy nominowanego do Oscara Twojego Vincenta, biograficznego filmu o Vincencie Van Goghu, właśnie pracują nad malarską, fabularną adaptacją książki, która od lat zajmuje zasłużone miejsce w kanonie literatury polskiej. Chodzi o Chłopów Władysława Reymonta.

Ekranizacja Chłopów

fot. pixabay.com/ congerdesign

Ekranizacja Chłopów w stylu Twojego Vincenta – co wiemy?

Nad produkcją, podobnie jak nad Twoim Vincentem, pracują Dorota Welchman i jej mąż Hugh. Jak już wspomnieliśmy, film będzie nakręcony z wykorzystaniem tej samej techniki, co przy ich poprzednim filmie. Tym samym widzowie mogą liczyć na malarską animację, złożoną z ręcznie malowanych klatek. Z materiałów, które już pojawiły się w sieci, można wywnioskować, że stylistyka obrazów będzie nieco różnić się od poprzedniego projektu. Tym razem inspiracją dla twórców było polskie malarstwo z przełomu XIX i XX wieku. Dzieła Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Chełmońskiego, Mehoffera czy Malczewskiego, który Reymonta namalował.

Próbkę tego, jak będzie wyglądać malarska adaptacja Chłopów, możemy zobaczyć w zwiastunie koncepcyjnym.

O samej produkcji na razie niewiele wiadomo. Choć jakiś czas temu Sonia Bohosiewicz napisała w jednym ze swoich instagramowych wpisów, że wciela się tam w rolę wójtowej. Jak łatwo się domyślić, po pewnym czasie informacja ta została usunięta. Poza tym nieoficjalne wiadomości głoszą też, że w produkcję ma zostać zaangażowana Małgorzata Kożuchowska. Natomiast na obrazach koncepcyjnych można zobaczyć Kamilę Urzędowską i Mirosława Bakę.

Ponadto cała produkcja ma skupić się na postaci Jagny. Ponieważ ma być to uniwersalna opowieść o kobietach. Producent filmowy, Sean Bobbitt, mówi tym projekcie:

Chcemy zrobić uniwersalną, kobiecą, a zarazem polską historię. Dlatego zdecydowaliśmy się na ekranizację „Chłopów”.

Twórcy mogą już liczyć na wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Widzom jednak przyjdzie jeszcze trochę poczekać na samą produkcję. Warto tutaj bowiem zaznaczyć, że samo malowanie obrazów do Twojego Vincenta zajęło aż dwa lata. W sieci mówi się o tym, że projekt może być gotowy około 2022 roku.

Tymczasem wszystkich zainteresowanych książką, odsyłamy tutaj. Jeżeli czytaliście Chłopów w szkole, to teraz jest dobry czas na to, żeby wrócić do cyklu. Na opowieść snutą przez Reymonta spojrzycie z innej strony 😉