Ekranizacja Córki Ferrante – premiera w grudniu
Już niedługo kolejna adaptacja powieści włoskiej powieściopisarki Eleny Ferrante ujrzy światło dzienne. Tym razem przeniesieniem historii z książkowych kartek na ekran zajęła się aktorka Maggie Gyllenhal. To jej debiut reżyserski, ale po obejrzeniu zwiastuna można wysnuć wniosek, że świeża krew nie przeszkodziła jej w udanym starcie. Ekranizacja Córki Ferrante, czyli The Lost Daugher, w kinach pojawi się 17 grudnia, a 31 grudnia film będzie już można obejrzeć na Netflixie. Wszystko zatem wskazuje na to, że całkiem dobrze zakończymy ten rok.
The Lost Daughter – ekranizacja Córki Ferrante,
Niedawno pisałam tutaj, że w październiku Netflix i włoskie Studio Fandango rozpoczynają prace nad adaptacją powieści Eleny Ferrante pt. Zakłamane życie dorosłych. A tu już pojawił się trailer do kolejnego filmu opartego na prozie włoskiej pisarki. Ekranizacja Córki Ferrante to dzieło Maggie Gyllenhal, utalentowanej aktorki, którą zapewne kojarzysz z takich filmów jak Mroczny rycerz czy Uczciwa kobieta. Warto zaznaczyć, że artystka ta za drugoplanową rolę żeńską w filmie Szalone serca została nominowana do Oscara. Czy za kamerą jest równie dobra jak przed obiektywem? Okaże się już pod koniec 2021.
The Lost Daughter pojawiała się już na ekranach kin w tym roku, m.in. na festiwalu w Wenecji, ale oficjalną premierę zaplanowano na 17 grudnia. Bardziej cierpliwi widzowie będą mogli obejrzeć ten film na swojej kanapie już w Sylwestra, kiedy to trafi do biblioteki Netflixa.
W projekt ten zaangażowano rewelacyjną obsadę. W roli głównej zobaczymy niesamowitą brytyjską aktorkę Olivię Coleman (The Crown, Ojciec), która ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. aż trzy Złote Globy i Oscara dla najlepszej aktorki w filmie kostiumowym Faworyta Jorgosa Lantimosa. U jej boku zobaczymy Eda Harrisa (Otchłań, Twierdza, Truman Show), Dakotę Johnson (Suspiria, Pięćdziesiąt Twarzy Greya), męża Maggie Gyllenhal – Petera Sarsgaarda (Sierota, Była sobie dziewczyna, Siedmiu wspaniałych), Jessie Buckley (Siła marzeń, Może pora z tym skończyć) i amerykańską aktorkę polskiego pochodzenia Dominikę Dominczyk (Abe, Hrabia Monte Christo).
Córka, Elena Ferrante – książka
Ta powieść to olbrzymi sukces … Delikatna, ale śmiała, precyzyjna, ale ulotna, ostra niczym nóż, ale kojąca niczym balsam.
~ La Repubblica
Córka to powieść o sytuacji kobiet: konfliktach, które mogą się pojawić w małżeństwie, ginącej miłości i pasji, trudnych relacjach z dziećmi, które jednocześnie utrudniają i pomagają swobodnie wyrażać uczucia.
~ La Stampa
Główną bohaterką powieści jest Leda – nazwana tak na cześć wiersza Yeatsa. To nauczycielka literatury angielskiej, rozwódka. Zostaje całkiem sama, gdy jej córki wyjeżdżają na stałe do Kanady, by zamieszkać z ojcem. Wydaje się, że ta sytuacja wpędzi kobietę w melancholię. Jednak, zamiast odczuwać ból, Leda twierdzi, że nareszcie czuje się wolna, a jej życie staje się lżejsze.
Mając znacznie mniej obowiązków wyjeżdża nad morze na południe kraju, by tam spędzić wymarzone wakacje. Pierwsze dni mijają bardzo spokojnie i leniwie. Jednak w pewnym momencie kobieta spotyka pewną młodą mamę i jej córeczkę oraz ich dziwną, agresywną rodzinę. W ich obecności czuje silny niepokój, a czasem nawet strach.
Do Ledy powracają wspomnienia. Prześladują ja widma wyborów, których dokonała jako matka, a które poważnie wpłynęły na losy jej rodziny. I tak oto opowieść o odkrywającej siebie na nowo kobiecie staje się historią konfrontacji z przeszłością i trudnym macierzyństwem.
***
Zobacz trailer ekranizacji Córki (The Lost Daughter) Feerante:
Książkę Córka Eleny Ferrante znajdziesz pod tym linkiem.
Czytaj także: