Ekranizacje i adaptacje

Ekranizacja Kołysanki Chucka Palahniuka za sprawą finansów z Kickstartera?

kołysankaChuck Palahniuk, autor fenomenalnej powieści Podziemny krąg, zaskoczył ostatnio fanów i to bynajmniej nie kolejną, nową publikacją. Artysta ogłosił, że dość ma już tworzenia dla masowego odbiorcy, czego skutkiem jest zbiórka pieniędzy na Kickstarterze.

Impulsem do działania jest oczywiście literatura. Palahniuk chce podjąć się niskobudżetowej ekranizacji jednej ze swoich książek, Kołysanka, wydanej w 2002 roku. Kampanię na popularnym Kickstarterze traktuje jako oddolną inicjatywę, która ma oddalić go od komercyjnych metod finansowania.

Pracę nad scenariuszem podejmie się sam autor przy współpracy z Andym Mingo, który zajmie się również reżyserią. Rolę producenta przejmie Josh Leake, natomiast producentem wykonawczym zostanie także sam autor książki.

Chuck Palahniuk zaoferował ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy zechcą wesprzeć finansowo jego projekt. Otóż, jeśli ktoś postanowi wpłacić 30 dolarów, jego nazwisko pojawi się w napisach końcowych filmu. Wpłata 45 dolarów to prezent w postaci t-shirtu, za 5000 darczyńca otrzyma możliwość wystąpienia w filmie, jako statysta a za 15000 istnieje możliwość zapewnienia reklamy swojej firmie w ekranizacji.

Zbiórka pieniędzy rozpoczęła się 17 maja i ma trwać przez trzydzieści dni. Docelowa kwota to 250000 dolarów. Jak do tej pory, do akcji przyłączyło się niecałe czterysta osób, które w sumie wpłaciły 31000 dolarów.

Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak życzyć, autorowi pomysłu, sukcesu. Taka metoda finansowania ekranizacji z pewnością nie należy do oczywistych, zwłaszcza w przypadku artystów, którzy osiągnęli przecież ogromny sukces komercyjny. A produkcję mogliby wesprzeć własnymi pieniędzmi. Mamy jednak nadzieję, że Chuck Palahniuk osiągnie swój cel i już wkrótce będziemy mogli zapoznać się z efektami pracy nad ekranizacją jego powieści Kołysanka.