Ciekawostki o książkach

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego powędrowała do Pawła Piotra Reszki

diabel20 maja 2016 roku w warszawskim Teatrze Dramatycznym, podczas gali, został uhonorowany Paweł Piotr Reszka za reportaż Diabeł i tabliczka czekolady. Nagrodą za najlepszy reportaż literacki w 2015 roku była statuetka i czek na 50 tysięcy złotych.

Jury tak oto tłumaczy swoją decyzję o przyznaniu wyróżnienia Pawłowi Piotrowi Reszcze: Z ogromną wrażliwością i przenikliwością wsłuchuje się w dramatyczne opowieści swoich rozmówców– ludzi zagubionych w skomplikowanej codzienności, szukających ukojenia i sensu życia w religii, Kościele czy rodzinie, czasem zdruzgotanych przez los, a czasem w zaskakujący sposób odnajdujących szczęśliwe chwile w swoim życiu. Dociera do spraw ukrytych, ale pisze o nich powściągliwym, niemal przezroczystym stylem, z wielkim taktem i szacunkiem dla drugiego człowieka. Łączy poczucie humoru z głęboką empatią.

Książka Diabeł i tabliczka czekolady została wydana 26 marca ubiegłego roku i jest to zbiór reportaży traktujący o współczesnej Polsce. Czytelnik znajdzie tu opowieści nietypowe i nieoczywiste. Całe dzieło autora ukazuje przekrój społeczeństwa oraz kluczową specyfikację polskiej mentalności. Piotr P. Reszka uderza w tematy, o których, jako naród, nie zawsze chcemy rozmawiać. Jego reportaże to obraz Polski niewidzialnej, dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi. To historia ukrytych dawców organów i zawstydzonych sprawiedliwych. Diabeł i tabliczka czekolady to opowieść o Polsce magicznej, choć przedstawionej bez grama fikcji.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy, który został opublikowany w Polsce i po polsku i ma charakter międzynarodowy. Książki biorące udział w tym wydarzeniu muszą zostać opublikowane między 1 stycznia a 31 grudnia w roku poprzedzającym nominację. W pierwszych trzech edycjach konkursu na 10 nominowanych książek przypadało aż 7 tłumaczeń. W tym roku liczba ta zmniejszyła się do 2 a jury postanowiło, że tym razem nagroda nie zostanie wręczona tłumaczowi.