Miasto i miasto

China Mieville - kup w TaniaKsiazka.pl >>Dzisiaj przychodzę do Was z dobrą wiadomością dla wszystkich miłośników fantasy. Ekranizacja powieści China Mieville to już potwierdzony projekt! Ten autor znany jest z pewnością Czytelnikom, którzy w ostatnim czasie poszerzali swoje horyzonty w owym gatunku. Twórczość pisarza zaliczana jest bowiem do New Weird – podgatunku fantastyki, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jeśli zaś do tej pory nie mieliście jeszcze szansy czytać podobnych tekstów, to teraz nadarza się idealna okazja do nadrobienia zaległości.

Ekranizacja powieści China Mieville – szansa na większy rozgłos

Chodzi tu oczywiście o jedną z najgłośniejszych powieści autora pt. Miasto i miasto, którą zjednał sobie Czytelników na całym świecie. Jej adaptacją zajmie się stacja BBC Two. Znamy też już część obsady. I tak odtworzeniem roli głównego bohatera, inspektora Tyadora Borlú, zajmie się David Morrissey. Osoby interesujące się serialowymi nowinkami kojarzą z pewnością tego aktora z roli Gubernatora w The Walking Dead. Scenariuszem ekranizacji zajmie się Tony Grisoni, który na koncie ma już sukces związany z produkcją pt. Młody papież.

Twórcy podkreślają, że od początku postanowili, iż stworzą miniserial. Dlatego też odbiorcy mogą liczyć jedynie na cztery odcinki. Biorąc jednak pod uwagę samą wagę wydarzenia, z pewnością i taka liczba jest w pełni satysfakcjonująca dla wszystkich miłośników twórczości autora. W końcu lepsze to niż nic…

O czym zaś opowiada sama powieść? Jak wspomniałam już na początku, zalicza się do nurtu New Weird. Dlatego też z jednej strony można podpiąć ją pod kryminał, jednak fabuła zawiera nieodłączne elementy fantastyczno-naukowe. Jednym słowem historia składa się ze wszystkich elementów, którymi charakteryzuje się proza China Mieville.

China Mieville – fabuła

Besźel to ponure i chylące się ku upadkowi miasto gdzieś na skraju Europy. To właśnie tam znaleziono ciało zamordowanej kobiety. Inspektor Tyador Borlú z Brygady Najpoważniejszych Zbrodni spodziewał się kolejnej, rutynowej sprawy. W toku prowadzonego śledztwa wychodzą jednak na jaw spiski znacznie groźniejsze, niż przypuszczał i kiedykolwiek mógł sobie wyobrazić. Dochodzi do tego, że inspektorowi i bliskim jemu ludziom zaczyna grozić poważne niebezpieczeństwo. Już wkrótce Tyador będzie musiał przekroczyć granicę i udać się do jedynego miasta na Ziemi, które jest równie dziwne, jak te, gdzie mieszka.

Książkę pt. Miasto i miasto znajdziecie tutaj. Gorąco polecam!