Ciekawostki o książkachEventy

Znamy gwiazdy, które pojawią się na tegorocznym Festiwalu Conrada!

Festiwal Conrada

Festiwal Conrada w Krakowie

24 października bieżącego roku w Krakowie odbędzie się jeden z najważniejszych festiwali literackich w Europie – Festiwal Conrada i będzie to już ósma edycja. My natomiast znamy już pierwsze gwiazdy, które zawitają do naszego, przepięknego miasta na południu Polski. Będą to: Géza Röhrig, który na swoim koncie ma sukces, jako główny bohater Oscarowej produkcji pt. Syn Szawła, Eleanor Catton, dotychczas najmłodsza laureatka nagrody Bookera oraz Richard Flanagan, który znany jest z powieści Williama Goulda księga ryb a także Michael Cunningham nagrodzony Pulitzerem za reżyserię Godzin.

Robi wrażenie, prawda? W tegorocznej edycji Festiwalu Conrada, za motyw przewodni została obrana szeroko rozumiana intensywność zaangażowania nie tylko w sprawę kultury, ale również rozumiana jako pasja. Uczestnicy wydarzenia mogą spodziewać się wielu atrakcji, ponieważ każdy dzień festiwalu przebiegać będzie pod innym hasłem – Języki, Wiary-Niewiary, Emocje, Krajobrazy, Napięcia oraz Zmysły.

Grzegorz Jankowicz, który jest dyrektorem programowym Festiwalu Conrada mówi tak: Chodzi o pojęcie intensywności, z jaką angażujemy się w literaturę, z jaką podejmujemy dyskusję na jej temat, a także z jaką odnosimy się do świata, który percypujemy za pośrednictwem czytanego tekstu. Założenie jest takie: im intensywniej, czyli bardziej przygodowo, z większym zaangażowaniem, z większą atencją, z większym poświęceniem, z większą troską, odniesiemy się do literatury, tym intensywniej (lepiej) będziemy żyć w świecie, między innymi czytelnikami.

Ponadto, 30 października na festiwalu odbędzie się Gala Nagrody Conrada, gdzie zostanie nagrodzony najlepszy zeszłoroczny debiut prozatorski. Zwycięzca może liczyć nie tylko na statuetkę, ale również na 30 tysięcy złotych oraz miesięczny rezydencjalny pobyt w Krakowie. Natomiast jego twórczość będzie promowana na łamach Tygodnika Powszechnego, a także podczas przyszłego Festiwalu Conrada.