Film Czekając na barbarzyńców

Film Czekając na barbarzyńców to projekt, oparty na bestsellerowej powieści Johna Maxwella Coetzee o tym samym tytule. Warto tutaj też wspomnieć, że pisarz otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a poza tym na koncie ma mnóstwo innych prestiżowych wyróżnień. W związku z tym, jeśli do tej pory nie było wam po drodze z twórczością tego autora, dziś macie idealną okazję, by nadrobić zaległości. Zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się ekranizacja jednej z jego powieści!

Film Czekając na barbarzyńców

Film Czekając na barbarzyńców – kilka słów o fabule i produkcji

Reżyserią filmu zajął się Ciro Guerra, a na ekranach widzowie zobaczą same gwiazdy. Ponieważ w produkcji wystąpią: Johnny Deep, Robert Pattinson, Harry Melling czy Greta Scacchi. Film miał już swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie zdobył jedną z nagród. Teraz premiera filmu przewidywana jest na 7 sierpnia 2020 roku. Ma być dostępna na jednej z platform VOD, jednak jak na razie tylko na rynku amerykańskim.

O czym opowiada sama historia? To powieść noblisty osadzona w mrocznej i sugestywnie wykreowanej przestrzeni fikcyjnego imperium, na które rzekomo najechać mają oczekujący pod jego granicami barbarzyńcy. W obliczu zagrożenia władze imperium wyprawiają ekspedycje karne, za których sprawą zarządca jednej z prowincji staje przed poważnym dylematem. Musi wybrać między wiernym reprezentantem prawa, którego dotychczas był strażnikiem a buntem, którego sens znajduje odbicie w wyznawanych przez niego zasadach.

W tej powieści narrator nie ma imienia. Czytelnik może dojrzeć tu wizję świata moralnie zdegradowanego w obliczu zagrożenia. Poza tym nie brakuje też precyzyjnych i trafnych opisów mechanizmów transformacji ludzkich zachowań i reakcji na odmienność w warunkach silnie zamkniętych społeczeństw. To alegoryczna opowieść o władzy i wolności.

Jako ciekawostkę warto tutaj dodać, że książka pt. Czekając na barbarzyńców wzbudziła zainteresowanie cenzury w RPA.

Dajcie nam znać, czy film Czekając na barbarzyńców to produkcja, którą chętnie byście zobaczyli. Poniżej prezentujemy wam jej zapowiedź. Tymczasem tutaj znajdziecie książkę Johna Maxwella Coetzee o tym samym tytule.