Film o życiu Roalda Dahla

Film o życiu Roalda Dahla to niewątpliwie prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników twórczości brytyjskiego pisarza. Jednak powody do zadowolenia mają też wielbiciele biograficznych produkcji, które opowiadają o nietuzinkowych postaciach. A taką bez wątpienia był Dahl. To właśnie jemu dzieci na całym świecie zawdzięczają takie książkowe historie jak BFG. Bardzo Fajny Gigant, Charlie i fabryka czekolady, Wiedźmy czy Matylda.

Film o życiu Roalda Dahla

Kadr z zapowiedzi filmu To Olivia, źródło: youtube.com

Obecnie jego książki zaliczane są do klasyki brytyjskiej literatury dziecięcej, a nazwisko pisarza pojawia się w jednym szeregu z A.A. Milne, J. R. R. Tolkienem czy J.M. Barriem. W związku z tym nie dziwi fakt, że jego życiorys w końcu zainteresował filmowy świat.

Film o życiu Roalda Dahla – co wiemy?

Produkcja nosi tytuł To Olivia, co po polsku przetłumaczymy jako Do Olivii. Będzie to pełnometrażowy film, za którego produkcję wzięła się firma mediowa Sky Group. Fabuła skupi się na małżeństwie pisarza z Patricią Neal, hollywoodzką gwiazdą filmową. Kobieta z miłości do Dahla porzuciła własną karierę i zamieszkała z mężem na angielskiej wsi. Wspólnie wychowywali tam dzieci, wiodąc spokojne, rodzinne życie. Jednak los nie oszczędził im cierpienia. Ponieważ w 1962 roku ich najstarsza córka Olivia, w wieku 7 lat, zmarła z powodu zapalenia mózgu, wywołanego odrą. Tytuł filmu nawiązuje właśnie do niej.

Małżeństwo musiało poradzić sobie z ogromną stratą. I szybko okazało się, że nie będą to jedyne problemy, jakie dotknęły  Dahlów.

Co ciekawe, scenariusz do filmu powstał na podstawie biograficznej książki pt. Patricia Neal: An Unquiet Life, napisanej przez Stephena Michaela Shearera. Za reżyserię produkcji odpowiedzialny jest John Hay. Natomiast na ekranie w głównych rolach wystąpią: Hugh Bonneville jako Roald Dahl i Keeley Hawes jako Patricia. Obok nich wystąpią m.in.: Sam Heughan, Conleth Hill, Sam Phillips oraz Geoffrey Palmer.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, film pojawi się w brytyjskich kinach już 19 lutego 2021 roku. Ponadto obraz pojawi się również na kanale Sky Cinema. Poniżej podrzucam wam zapowiedź produkcji.

Tymczasem wszystkich zainteresowanych książkami Roalda Dahla odsyłam tutaj. Znacie jego powieści? Dajcie znać!