Czytelnia

Fragment: Śpiewaj ogrody – Paweł Huelle

Śpiewaj ogrody - Paweł Huelle

Dzisiaj swoją premierę ma nowa książka Pawła Huellego – „Śpiewaj ogrody”. Pozycja została wydana nakładem Wydawnictwa Znak. Niedługo w naszym serwisie będzie można przeczytać recenzję wspomnianego tytułu. A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z książką i jej fragmentem.

Śpiewaj ogrody - Paweł Huelle Śpiewaj ogrody – Paweł Huelle

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie…

I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści Grety, zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął.

Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

Fragment książki: