Ciekawostki o książkach

Francis Scott Fitzgerald – nowe dzieła autora

Wielki GatsbyFrancis Scott Fitzgerald znany jest głównie z powieści Wielki Gatsby. O autorze usłyszano ponownie w roku 2013, kiedy w kinach pojawiła się ekranizacja o tym samym tytule. Teraz fani powieściopisarza mają kolejny powód do radości. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że światło dzienne ujrzą niepublikowane dotąd opowiadania Fitzgeralda.

 Czego się spodziewać?

Nieznane opowiadania miałby ukazać się wiosną 2017 roku nakładem wydawnictwa Scribner. Dlaczego ich publikacja nastąpi dopiero po śmierci autora? Teksty, które pisał w czasach mu współczesnych poruszały zbyt kontrowersyjne tematy. Dlatego też, przez wiele lat przeleżały w szufladzie. Ponieważ różniły się one w znacznym stopniu od tego, co zazwyczaj tworzył, żaden redaktor nie chciał ich wykupić. Jeśli zaś któryś zdecydował się wejść w ich posiadanie, to nigdy nie przekazywano ich do druku.

Francis Scott Fitzgerald w oczach wydawcy

W zbiorze Francisa S. Fitzgeralda czytelnicy będą mogli znaleźć opowiadania, które zaczęły powstawać w połowie lat 30. aż do ich końca. Wydawnictwo Scribner o nieznanych dotąd opowiadaniach mówi następująco: Fitzgerald, pisząc o kontrowersyjnych tematach, przedstawiał młodych mężczyzn i kobiety w taki sposób, w jaki młodzi mężczyźni i kobiety w tych czasach naprawdę się zachowywali, bez cenzury. Usprawiedliwiają również postępowanie autora, który nigdy nie naniósł na dzieła poprawek umożliwiających mu publikację owych tekstów, tak: Fitzgerald wolał swoich tekstów nie wydawać, nawet w czasach, gdy bardzo potrzebował pieniędzy i uwagi, niż zmieniać je i pozwalać na ich ugrzecznienie przez ówczesnych redaktorów.