Głos poleca taniaksiazka.pl

Głos autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej to wywiad rzeka z człowiekiem, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wojciech Mann, niesamowita postać w polskim radiu. Dziennikarz, satyryk, czasem nawet aktor i autor tekstów. Z radością sięgnęłam po ten tytuł, gdyż pana Manna bardzo szanuję i lubię słuchać.

Głos poleca TaniaKsiazka.pl

Głos – przed Państwem Wojciech Mann

Pana Wojciecha Manna kojarzę nie tylko z radia. Był prowadzącym kultowego programu, jakim była Szansa na sukces. To człowiek-legenda, chociaż pewnie sam by zaprzeczył. Ku mojej radości, po odejściu z radiowej Trójki, nękanej burzami, zaczął pracę w istniejącym od kilku miesięcy Radiu Nowy Świat. Często zdarza mi się słuchać prowadzonych przez niego audycji i wiecie co? W tym przypadku nawet nie chodzi o muzykę, ale o tło, o ten właśnie tytułowy głos.

Głos – recenzja książki

Jak już wcześniej wspomniałam, książka ma formę wywiadu rzeki. Niby prowadzonej tylko z Mannem, ale w praktyce parę zdań do powiedzenia miał też syn i żona, co nadało książce smaczków. Ogólnie – pełno ich w Głosie! Przytaczane anegdoty utwierdzają mnie w przekonaniu, że pan Wojciech to dowcipny człowiek z dystansem do siebie. Opowiada on o swoim dzieciństwie, historii rodziny, przeprowadzkach, mamie, ojcu artyście (zresztą napisał poświęconą mu książkę Artysta). No, ale lwią część książki zajmują opowieści o pracy i o muzyce. Mann wspomina czasy szkoły, pierwszą pracę za biurkiem, z której uciekł po parunastu minutach. O sposobach na przechowywanie płyt winylowych, ulubionych piosenkach. Takie niby drobiazgi, ale składające się na obraz człowieka.

Książka Głos jest niesamowita. Obie strony wywiadu cechuje profesjonalizm, kultura. Pani Katarzyna szanuje granice stawiane przez swego rozmówcę. Bo owszem, mam wrażenie, że pan Wojciech opowiedział o sobie tyle, ile uważał za stosowne. Ale bez skrępowania wyrażał swoje opinie na różne tematy, czasem nawet w bardziej dosadny sposób. Myślę że właśnie jego bezkompromisowość, empatia i dystans do siebie sprawiają, że jego audycji słuchają tysiące osób.

Niewątpliwie pozytywnie zaskoczyło mnie zakończenie tej książki. Wojciech Mann bowiem przeprowadził wywiad sam ze sobą, co uważał za doskonałą puentę książki.

Zbliża się czas świąt. Jeśli macie wśród swoich bliskich miłośników radia lub muzyki w ogóle, to myślę że książka Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską będzie bardzo trafionym prezentem. Mój egzemplarz przekazałam Tacie i jest również zachwycony. 🙂

A książkę znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
  • 10/10
    Czy książka nadaje się na prezent? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Głos autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej to wywiad rzeka z człowiekiem, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wojciech Mann, niesamowita postać w polskim radiu. Dziennikarz, satyryk, czasem nawet aktor i autor tekstów. Opowiadane anegdoty utwierdzają mnie w przekonaniu, że pan Wojciech to dowcipny człowiek z dystansem do siebie.  Myślę że to właśnie sprawia, że jego audycji słuchają tysiące osób.