Książki dla dzieciRecenzje

Harry Potter i Kamień Filozoficzny — wydanie jubileuszowe recenzenckim okiem

Minęło już 20 lat od pierwszego polskiego wydania książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny, pierwszej części światowego bestsellera wszech czasów J.K. Rowling. Z tej okazji Wydawnictwo Media Rodzina przygotowało coś specjalnego dla potteromaniaków. To wydanie jubileuszowe książki, a ściślej to aż 4, każde w barwach jednego z domów Hogwartu. Nie mogłam się powstrzymać i złapałam to w barwach Gryfingoru.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny -- wydanie jubileuszowe recenzenckim okiem

Harry Potter i Kamień Filozoficzny — wydanie jubileuszowe

Historia Harry’ego Pottera, najsłynniejszego czarodzieja na świecie, jest ze mną od 20 lat. Zatem mniej więcej od pierwszego wydania książki w Polsce. Przez te lata całą serię przeczytałam kilkukrotnie, na różnych etapach swojego życia i cały czas odkrywam, że jej czytania nadal sprawia mi wielką przyjemność.

Ciekawe przygody, świetnie nakreśleni bohaterowie, fantastyczny świat przedstawiony w taki sposób, że z łatwością możemy go sobie wyobrazić. Do tego odwaga, siła, przyjaźń i miłość. Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam serię o Harrym za to, że bohater rośnie i dojrzewa wraz ze mną. Każda kolejna książka jest coraz bardziej poważna i bardziej mroczna. W każdej obok fantastycznych przygód i niebezpieczeństw są problemy, które dzieci, młodzież znają z własnego życia: pierwsze zawody miłosne, chęć przynależności do grupy, brak pewności siebie i wiary we własne siły… Ci fantastyczni bohaterowie wcale nie są tak dalecy od znanej nam rzeczywistości. Jestem pewna, że to właśnie w tym tkwi siła Harry’ego Pottera.

Ostatnio kompletuję wersję z ilustracjami Jima Kay’a, tę czytam swojemu synkowi. Sami widzicie, że nie mogłam ominąć jubileuszowego wydania!

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - edycja jubileuszowa

fot. Aneta Świderska

Dlaczego Gryffindor?

Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Wydanie jubileuszowe - Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Może w Gryffindorze,
Gdzie kwitnie męstwa cnota,
Gdzie króluje odwaga
I do wyczynów ochota.

Przecież to chyba jasne, że to właśnie do tego domu przydzieliłaby mnie Tiara Przydziału, a jak miałaby inne zdanie, to tak jak Harry przekonałabym ją, że jednak się myli.

Dodatkowe informacje i quiz dla fanów

Poza powieścią wprowadzającą w historię małego czarodzieja w jubileuszowym wydaniu książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny znajdziemy dodatkowe, zilustrowane treści. Te w mojej są dedykowane Gryffindorowi i sławnym Gryffonom. Powiem Wam, że dowiedziałam się kilku faktów, które mnie zaskoczyły, a przypadku Harry’ego Pottera myślałam, że to niemożliwe.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - edycja jubileuszowa

fot. Aneta Świderska

Kolejną ciekawostką jest quiz na końcu książki. Dzięki niemu możecie sprawdzić, jak dobrze znacie serię, bo pytania nie dotyczą tylko Kamienia Filozoficznego.

Wydanie jubileuszowe zobowiązuje. Toteż dostajemy piękną i miłą w dotyku okładkę, a na niej: złote wytłaczane litery, lakierowane godło Gryffindoru. Do tego barwiony na czerwono brzeg kartek... Każdy potteromianiak powinien mieć takie jubileuszowe wydanie w swojej kolekcji, oczywiście w barwach ulubionego domu Hogwartu.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - edycja jubileuszowa

fot. Aneta Świderska

Wszystkie książki z serii Harry Potter znajdziecie tutaj.

Ocena Anety
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam jakość wydania jubileuszowego? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Ciekawe przygody, świetnie nakreśleni bohaterowie, fantastyczny świat przedstawiony w taki sposób, że z łatwością możemy go sobie wyobrazić. Do tego odwaga, siła, przyjaźń i miłość. Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam serię o Harrym za to, że bohater rośnie i dojrzewa wraz ze mną. Każda kolejna książka jest coraz bardziej poważna i bardziej mroczna. W każdej obok fantastycznych przygód i niebezpieczeństw są problemy, które dzieci, młodzież znają z własnego życia: pierwsze zawody miłosne, chęć przynależności do grypy, brak pewności siebie i wiary we własne siły… Ci fantastyczni bohaterowie wcale nie są tak dalecy od znanej nam rzeczywistości. Jestem pewna, że to właśnie w tym tkwi siła Harry’ego Pottera.