Artykuły

Najbardziej inspirujące książki o samorozwoju

Dobre książki o samorozwoju muszą pobudzać do działania. Zmotywować tak bardzo, że będziemy chcieli jak najszybciej ją zamknąć i ruszyć zmieniać swoje życie. Poniżej kilka propozycji, których autorom udała się ta trudna sztuka ruszenia czytelników z kanap.

Success and Changesuccess, Mateusz Grzesiak

Mateusz Grzesiak to najpopularniejszy polski coach, który skuteczność proponowanych przez siebie metod potwierdza swoim własnym życiem. Ten świetny biznesmen, przekonujący mówca, biegle władający kilkoma językami trener, prowadzi spotkania dla ludzi z całego świata. Do tej pory wydał osiem książek, a każda z nich to skarbnica wiedzy na temat technik zmiany sposobu myślenia i osiągania zamierzonych celów. Grzesiak zmusza do podjęcia wysiłku i rozpoczęcia działania, przed swoim czytelnikiem roztacza wizje nie ograniczające się tylko do prostych celów w stylu znalezienia lepszej pracy czy przebudowania związku. Zachęca do patrzenia z szerszej perspektywy, przekształcania samego siebie, a potem całego świata. Według Grzesiaka każdy człowiek jest zdolny do robienia rzeczy wielkich, wystarczy głębsza świadomość swoich możliwości oraz aktywna postawa wobec życia. Jego książki są inspirujące i proste w odbiorze, a czytając je trudno dalej nie wierzyć we własne możliwości.

Inne książki Mateusza Grzesiaka: Ego-rcyzmy, Psychologia relacji, 100 happydays, Ty myśl, Psychologia sprzedaży, Alpha Human, Alpha Female.

W dżungli życiawdżungliżycia, Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska nie jest wyspecjalizowanym coachem. To po prostu mądra, przenikliwa kobieta, która dzięki swoim trudnym doświadczeniom odkryła prawdę o współczesnym stylu życia i kłamstwach zachodniej cywilizacji. W jej rozumieniu samorozwój to nie ślepe podążanie za karierą i pieniędzmi, ale odrzucenie wszelkich fałszywych przekonań na swój temat i radosne oddawanie się pracy. U Pawlikowskiej nie ma jednak tanich i chybotliwych kompromisów. Jeśli praca, to tylko ta przynosząca satysfakcję i spełnienie, jeśli jedzenie – to tylko zdrowe i pełnowartościowe. U gruntu jej pozytywnego stylu życia nie leżą żadne restrykcyjne zalecenia czy specjalistyczne techniki z zakresu psychologii. To po prostu podejmowanie codziennego wysiłku, pozytywne myślenie, szukanie radości w małych rzeczach i bycie dla siebie dobrym. Prawda, że przekonujące? Czytanie książek Pawlikowskiej to czysta przyjemność, a o to przecież w życiu chodzi.

Pawlikowska ma na swoim koncie wiele książek motywacyjnych: W dżungli podświadomości, Księga kodów podświadomości, Kurs szczęścia, Trening szczęścia, Jestem Bogiem podświadomości”, a także z zakresu zdrowego odżywiania: Moje zdrowe przepisy, Największe skarby naszej cywilizacji, Największe kłamstwa naszej cywilizacji, Moja dieta cud. Wszystkie zawierają wiele wątków autobiograficznych – odniesień do własnych, niejednokrotnie trudnych i czarnych przeżyć.

9788378781134_31

Coaching, czyli restauracja osobliwości, Maciej Bennewicz

Coaching, czyli restauracja osobowości, swego czasu została okrzyknięta najlepszą polską książką o rozwoju osobowości. I faktycznie, była to jedna z pierwszych tego typu publikacji w naszym kraju, w którym ta dziedzina wiedzy dopiero raczkowała. Dzisiaj Bennewicz to odnoszący wielkie sukcesy trener, charyzmatyczny mówca, dyrektor szkoły kształcącej zawodowych coachów. Jego książka stanowi opis pracy z kilkoma osobami, pragnącymi zmienić swoje życie. Autor przytacza ich listy i swoje odpowiedzi, obudowując wszystko komentarzem i zestawami ćwiczeń dla czytelnika. Dzięki tej formie, coaching poznajemy niejako od kuchni, mimowolnie zgłębiając się w jego tajniki. Bennewicz jest również autorem książek z zakresu tzw. coachingu relacji: Miłość toksyczna. Miłość dojrzała, Seks trujący. Seks doskonały, a także poradnika KryZysk, w którym zdradza, w jaki sposób przechodzić życiowe porażki i wyciągać z nich same dobre rzeczy.