Książkowe top 3 roku 2020

Myślę, że miłośnicy książek na całym świecie mieliby podobny problem, co ja dziś. Wybór 3 tytułów, które zrobiły na mnie wrażenie w mijającym roku, nie jest prosty. Ponieważ to oczywiste, że tych pozycji jest znacznie więcej. Czy zmiana liczby na dwucyfrową coś by dała? Nie sądzę. Każda z przeczytanych lektur zostawiła we mnie jakąś cząstkę siebie. Dały mi też chwile radości, zadumy, a czasem nawet smutku i niepokoju. Jednak teraz, kiedy siedzę i spoglądam na moje książkowe top 3 roku 2020, czuję, że dokonałam dobrego wyboru.

 Książkowe top 3 roku 2020

Fot. Paulina Roszko

Książkowe top 3 roku 2020

Od takich ludzi trzymaj się z daleka - kup na TaniaKsiazka.pl

Książka nr 1 – Od takich ludzi trzymaj się z daleka David J. Lieberman

Od takich ludzi trzymaj się z daleka. Jak chronić siebie przed niestabilnymi ludźmi autorstwa Davida J. Liebermana. Tę książkę miałam przyjemność recenzować, ale chętnie wspomnę o niej jeszcze raz.

Dzięki temu tytułowi dowiedziałam się nie tylko wielu ciekawych rzeczy o ludzkim zachowaniu i emocjach. Ponieważ autor pomógł mi zajrzeć w głąb siebie i sprawił, że otworzyłam oczy na pewne emocjonalne nadużycia i nieprawidłowości. A to z kolei sprawiło, że stałam się bardziej świadoma nie tylko swoich uczuć i emocji, ale też bliskich mi osób. Dzięki temu poradnikowi jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że asertywność i dbanie o własny komfort psychiczny w relacjach to rzecz bardzo ważna.

1000 słów - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Książka nr 2 – 1000 słów Jerzy Bralczyk

Tu przyznaję się, że do tej książki podchodziłam kilkukrotnie, ale dopiero teraz udało się mi ją skończyć. Myślę, że to dobra pozycja dla każdego, kto lubi zabawę słowami i kogoś, u kogo w pracy słowa mają szczególe znaczenie. Można z niej dowiedzieć się wielu ciekawych i interesujących faktów na temat słów zanikających, mało znanych czy takich, których znaczenie zmieniło się przez lata. Tytuł ten przydaje się, zwłaszcza jeśli grywacie w Scrabble lub inne gierki planszowe, gdzie znajomość synonimów i ogólnie słów ma duży wpływ na ostateczny wynik. A ponieważ rok 2020 zamknął nas w domu na dłużej, takie gry stały się mi jeszcze bliższe. I ta książka okazała się strzałem w dziesiątkę!

 Niewinni w Norymberdze - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Książka nr 3 – Niewinni w Norymberdze Seweryna Szmaglewska

Niewinni w Norymberdze Seweryny Szmaglewskiej. Również recenzowana pozycja, jednak nie mogłam przejść obok niej obojętnie, robiąc dzisiejsze zestawienie. Ta pozycja pomogła mi usystematyzować wiedzę na temat wydarzeń z II wojny światowej. I okrucieństw, jakich dopuścili się naziści w obozach koncentracyjnych, ale nie tylko. Napiszę więcej! Ta książka odarła mnie z wszelkich złudzeń i pokazała, jak naprawdę wyglądał proces winnych najmroczniejszego okresu w historii ludzkości. Upewniła mnie, że procesy te to był jeden wielki teatr. I może właśnie przez to tak mocno we mnie uderzyło to, co tu przeczytałam i utkwiło w pamięci. Ponieważ co innego słyszeć i „wiedzieć”, jak było, a co innego przeczytać o tym w relacji świadka tych okropnych wydarzeń i uczestnika procesu w Norymberdze.

Zdecydowanie uważam, że to jedna z ważniejszych książkowych pozycji, z jaką miałam okazję spędzić czas w 2020 roku. Dużo smutnej i przytłaczającej prawdy, ale jednak potrzebnej, by spojrzeć właściwie na niektóre kwestie.

 Książkowe top 3 roku 2020

Fot. Paulina Roszko

A jak wyglądałoby Wasze zestawienie 3 książek, które zrobiły na Was największe wrażenie w minionym roku?