Jeszcze jedna książka Tolkiena to bez wątpienia doskonała wiadomość dla wszystkich fanów pisarza. Również ci, którzy nieustannie interesują się Śródziemiem i losami jego krain, mają wiele powodów do zadowolenia. Spadkobiercy pisarza zapowiedzieli właśnie, że najnowsza publikacja będzie miała światową premierę już w sierpniu tego roku. Zaciekawieni? Koniecznie sprawdźcie, co szykuje się tym razem!

Jeszcze jedna książka Tolkiena - Upadek Gondolinu!

Jeszcze jedna książka Tolkiena – pierwsza prawdziwa opowieść o Śródziemiu

Nie od dziś wiadomo, że archiwum J. R.R. Tolkiena obfituje w bogate notatki i rękopisy autora, które niewątpliwie budzą wielkie zainteresowanie wśród Czytelników i badaczy na całym świecie. Jak do tej pory spadkobiercy pisarza korzystali z nich mądrze i rozważnie. Najnowsza publikacja pt. Upadek Gondolinu przyjmie ten sam format, co zeszłoroczna książka Beren i Lúthien. Oznacza to, że odbiorcy w środku znajdą wszystkie wersje jednej i tej samej historii, jakie przez lata stworzył autor. Wszystko po to, by pokazać, jak narracja całej opowieści zmieniała się przez lata. Książka ma liczyć 300 stron i dodatkowo zostanie opatrzona ilustracjami, stworzonymi przez Alana Lee. Nad redakcją najnowszego projektu czuwać będzie niezmiennie Christopher Tolkien, syn mistrza fantastyki. Oto jak o najnowszym pomyśle wypowiada się Shaun Gunner, przewodniczący Towarzystwa Tolkienowskiego:

Nigdy nie śmieliśmy marzyć, że doczekamy takiej publikacji. „Upadek Gondolinu” jest dla wielu miłośników Tolkiena Świętym Graalem jako jedna z trzech wielkich opowieści Tolkiena, obok „Dzieci Húrina” i „Beren i Lúthien”. Ta piękna historia przedstawia powstanie i upadek wielkiego królestwa elfów i rozgrywa się na tysiąclecia przed wydarzeniami opisanymi we „Władcy Pierścieni”.

Sam Tolkien mówił o wspomnianej publikacji, że jest to pierwsza prawdziwa opowieść o Śródziemiu. To właśnie tutaj po raz pierwszy pojawiają się orkowie i barlogowie. Co ciekawe, najwcześniejsza wersja tekstu datowana jest na początek 1917! Warto tutaj przypomnieć, że wówczas pisarz przechodził rekonwalescencję w Great Haywood, Staffordshire, po bitwie nad Sommą.

Jeszcze jedna książka Tolkiena pt. Upadek Gondolinu ujrzy światło dzienne 30 sierpnia bieżącego roku. Kiedy można spodziewać się polskiej edycji? Tego jeszcze nie wiemy, ale jeśli tylko pojawią się pierwsze informacje, będziemy Was o tym informować!

Tymczasem wszystkie książki Tolkiena znajdziecie tutaj.