Cassel Sharpe jest typowym najmłodszym bratem rodem z baśniowych opowieści. Urodził się w rodzinie klątwiarzy, ale sam nie posiada żadnej nadprzyrodzonej zdolności, a w dodatku prześladuje go niesamowity pech. Zaczyna się od traumatycznej pobudki na szczycie dachu – ktoś ewidentnie chciał go zabić i upozorować samobójstwo. To jednak dopiero początek lawiny zdarzeń, dzięki którym Cassel odkryje nie tylko mroczne rodzinne sekrety, lecz co najważniejsze – prawdę o sobie samym. Uwaga, Klątwiarze Holly Black to powieść, która wciąga bez reszty!

Klątwiarze Holly Black – trzymająca w napięciu powieść o magii i oszustwach. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Klątwiarze Holly Black – recenzja

W świecie Klątwiarzy wszyscy mają obowiązek noszenia… rękawiczek, i to bez względu na porę roku. Jest to skuteczna forma ochrony przed osobami obdarzonymi umiejętnością rzucania klątw. Wystarczy bowiem kawałek odsłoniętej skóry, lekki dotyk – i można zostać poważnie poturbowanym przez klątwiarza specjalizującego się w zadawaniu fizycznych obrażeń. Ostatecznie być nawet zmanipulowanym przez miłosne zaklęcie lub wymazanie wspomnień.

Społeczeństwo traktuje klątwiarzy z dużą dozą nieufności, nie tylko ze względu na ich niebezpieczne umiejętności – jako outsiderzy są oni często związani ze światem przestępczym.

Nie inaczej jest z rodziną Cassela, która specjalizuje się w hochsztaplerce i ma powiązania z mafią. Nasz bohater stara się jak może, aby nie zostać wplątanym w gierki prowadzone przez starszych braci oraz matkę – do momentu, gdy odkrywa gorzką prawdę o swojej przeszłości. Odtąd musi wykazać się nie tylko sprytem, lecz także zastosować w praktyce wszystkie kanciarskie triki, których nauczył się od rodziców.

Czarna magia i hochsztaplerka

Klątwiarze Holly Black – sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Ta właśnie specjalistyczna wiedza to niewątpliwie jeden z najciekawszych motywów w powieści. Widać tutaj solidny research – możemy poznać rozmaite sztuczki stosowane przez hochsztaplerów i sposoby manipulacji nieświadomymi ofiarami. Wątek fantastyczny jest umiejętnie wpleciony w fabułę i spójny, a sama historia toczy się wartko i wciąga na długie godziny.

Choć pojawiają się motywy przerabiane w powieściach typu YA na milion sposobów (wybraniec o wyjątkowych zdolnościach, odrzucenie ukochanej osoby dla jej własnego dobra itp.), ich obecność nie drażni – zostały podane w może nie zaskakujący, ale łatwy do przełknięcia sposób. Bohaterowie są wyraziści, a Cassel naprawdę da się lubić: popełnia błędy, ale i wykazuje się sprytem oraz uporem w dążeniu do celu. Lekkie pióro Holly Black sprawia natomiast, że powieść pochłania się w zaskakująco szybkim tempie.

Jeśli doceniacie powieściowe światy, w których problemy rozwiązuje się nie tylko magią, lecz również przemyślanym planem, książka Klątwiarze Holly Black będzie tytułem w sam raz dla Was. I nie zrażajcie się dużą objętością – gwarantuję, że ledwo się obejrzycie, a już będziecie na ostatniej stronie!

Powieść znajdziecie tutaj.

Przeczytaj również:
Las na granicy światów – recenzja
Okrutny książę, Zły król – recenzja książek Holly Black
Zła królowa – recenzja najnowszej książki H. Black

Ocena Magdy
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 8/10
    Jak oceniam kreację postaci? - 8/10
8.7/10

Fragment recenzji

Bohaterowie są wyraziści, a Cassel naprawdę da się lubić: popełnia błędy, ale i wykazuje się sprytem oraz uporem w dążeniu do celu. Lekkie pióro Holly Black sprawia natomiast, że powieść pochłania się w zaskakująco szybkim tempie.