Science fictionWydarzenia literackie

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2020 – wyniki

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2020 - wyniki

Jak zapewne wiecie, 2021 obchodzimy jako rok Stanisława Lema. W związku z tym, w książkowo-czytelniczym świecie nie brakuje inicjatyw, które związane są z promowaniem literatury science fiction. Jedną z nich jest konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej – za nami jego pierwsza edycja! Jury wybrało autora najlepszego debiutanckiego opowiadania. Co jeszcze szykują organizatorzy? O tym przeczytacie poniżej, zapraszam!

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2020 - wyniki

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2020

Dzisiejszy rynek wydawniczy jest jak gęsto zarośnięta dżungla trudno się przebić i dotrzeć do potencjalnych odbiorców. Dlatego konkurs Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej został zorganizowany z myślą o debiutantach. To dla nich szansa, aby zostać zauważonym przez środowisko oraz przez czytelników.

Organizatorami konkursu są wspominana już kilka razy Polska Fundacja Fantastyki Naukowej oraz Wydawnictwo IX, publikujące książki science fiction i fantasy, a także pozycje z gatunku grozy i horroru. Pierwszą edycję wydarzenia patronatem objęły redakcje miesięczników Delta Młody Technik.

Początkujący pisarze przesłali aż 168 niepublikowanych dotąd opowiadań. Recenzenci odrzucili 105 tych, które nie spełniały wymagań konkursowych. Tym sposobem ocenie jury podlegały 63 finałowe teksty, spośród których wyłoniono zwycięzcę. Pierwsze trzy miejsca przedstawiają się następująco:

  1. Mistrz Marionetek Michała Kłodawskiego (44 pkt)
  2. Kulisy lotu ptaka w kosmos Mikołaja Marii Manickiego (40 pkt)
  3. Góra Mroku Grzegorza Rogaczewskiego (39 pkt)

Dodatkowo jury wyróżniło opowiadania Emmanuel Adama Grotha (38 pkt) oraz Pamięć Arki Doroty Dobrzyńskiej (38 pkt).

Czekamy na antologię

Autorzy najlepszych pięciu opowiadań otrzymają nagrody książkowe. A co najważniejsze – ich teksty zostaną opublikowane w Antologii Polskiej Fantastyki Naukowej za rok 2020, którą wyda Wydawnictwo IX. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to inauguracyjny tom nowej serii, wydawanej co roku, zbierającej godne uwagi teksty science fiction autorstwa polskich twórców.

Wszystkim debiutantom wyróżnionym w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizowaniu planów wydawniczych! Z pewnością jeszcze o nich usłyszymy. 🙂

A wszystkich miłośników fantastyki naukowej odsyłam TUTAJ >> po smakowite kąski z działu science fiction.

Zobacz także: