Kontynuacja Opowieści podręcznej, Testamenty w lutym!

Z niecierpliwością czekaliśmy na polskie wydanie najnowszej książki Margaret Atwood. Po pierwsze, to kontynuacja zekranizowanej Opowieści podręcznej. Po drugie, za tę książkę pisarka dostała w zeszłym roku  prestiżową The Man Booker Prize. Teraz już wiemy, że powieść Testamenty pojawi się w księgarniach już 26 lutego.

Kontynuacja Opowieści podręcznej, Testamenty w lutym!

Kontynuacja Opowieści podręcznej

Ta premiera to wielkie wydarzenie na literackim podwórku. Atwood po ponad 30 latach zdecydowała się na to, żeby napisać kontynuację Opowieści podręcznej, jednej z jej najsłynniejszych książek.

Zawsze mówiłam „nie”, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam.*

W Opowieści podręcznej Atwood osadziła fabułę w niedalekiej przyszłości. Jej książka jest wstrząsającą antyutopią o piekle kobiet. Na podstawie powieści w 1990 roku powstał film, a w 2017 – popularny i wielokrotnie nagradzany serial, który już doczekał się trzech sezonów.

Na terenie Stanów Zjednoczonych powstaje totalitarna Republika Gileadu. Fanatyczny rząd odbiera kobietom prawa. Nie mogą się uczyć, ani pracować zawodowo. W myśl nowej religii zostają sprowadzone do utylitarnych ról. – są m.in.: żonami, martami (służącymi), a te, które mogą urodzić dziecko – stają się podręcznymi. Główną bohaterką jest kobieta, schwytana podczas próby ucieczki do Kanady. Zostaje rozdzielona z mężem i córką, a nowe państwo przydziela jej rolę podręcznej.

Wiedza jest władzą. Historia nie powtarza się, ale się rymuje*

Testamenty - sprawdź w TaniaKsiazka.plKanadyjska pisarka po latach wróciła do Gileadu i umieściła akcję Testamentów 15 lat po wydarzeniach, które czytelnicy poznali w Opowieści podręcznej. Wydaje się, że Republika dąży ku samozagładzie. Jej mieszkańcy cierpią z powodu głodu. Podręczne umierają, a dzieci, które przychodzą na świat, nie są zdrowe. To słabe i często zdeformowane istotki.

Stara Ciotka Lidia nadal jest jedną z wiernych funkcjonariuszek Gileadu, a pod jej okiem do roli podręcznej przygotowuje się młodziutka Agnes. Ich losy śledzi Daisy – nastolatka, która mieszka w graniczącej z Republiką Kanadzie.

Atwood w swojej najnowszej powieści stara się odpowiedzieć na pytanie, nie tyle jaki los czeka Gilead i jej bohaterów, ile jaki los czeka świat, w którym znalazło się miejsce na to, żeby państwo takie jak Gilead powstało.

Książki Margaret Atwood w Polsce ukazują się nakładem wydawnictwa Wielka Litera. Testamenty – kontynujację Opowieści podręcznej – w przedsprzedaży można już zamówić tutaj.

Powiązane artykuły:

Nagroda Bookera 2019 dla Margaret Atwood i Bernardine Evaristo!

The Testaments na ekranach – co wiemy?

* Cytaty pochodzą z opisu wydawcy do Testamentów.