David Diop laureatem Międzynarodowego Bookera 2021

David Diop laureatem Międzynarodowego Bookera 2021 – taka wieść parę dni temu rozeszła się szerokim echem w literackich kręgach. Francuskojęzyczny autor został wyróżniony za powieść pod tytułem At night all blood is black (w wolnym tłumaczeniu: Nocą każda krew jest czarna)Nagrodę otrzymała również tłumaczka Anna Moschovakis, która przełożyła zwycięską książkę na język angielski. Jaki temat poruszył autor w nagrodzonej powieści? Kilka zdań o tym przeczytacie poniżej.

David Diop laureatem Międzynarodowego Bookera 2021

David Diop laureatem Międzynarodowego Bookera 2021

The Man Booker International Prize, czyli Międzynarodowa Nagroda Bookera to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich przyznawanych w Wielkiej Brytanii. Początki nagrody sięgają roku 2005. Od 2016 r. wyróżnienie jury przyznaje co roku, jednemu autorowi, którego książka jest dostępna w tłumaczeniu na język angielski. Główna nagroda w wysokości 50 tys. funtów jest dzielona po równo między autora i tłumacza.

Tegoroczny laureat David Diop to pisarz francusko-senegalskiego pochodzenia. Ukończył Sorbonę i obronił doktorat w dziedzinie XVIII-wiecznej literatury francuskiej. Jest wykładowcą na L’Université de Pau et des Pays de l’Adour.

David Diop At night all blood is black

 

The International Booker Prize 2021 – At night all blood is black 

W powieści At night all blood is black historia I wojny światowej przeplata się z historią kolonializmu. Bohaterami książki są Senegalczycy, żołnierze z oddziału piechoty pod nazwą Tirailleurs Sénégalais, którzy walczyli w szeregach francuskiej armii. Gdy Alfa Ndiaye traci na froncie swojego drogiego przyjaciela, zaczyna popadać w obłęd. Rzuca się w wir walki z zapamiętaniem, które wzbudza niepokój nawet wśród jego towarzyszy broni... Inspiracją dla Davida Diopa stał się jego pradziadek, który służył w oddziale senegalskich tyralierów, nigdy jednak nie opowiedział prawnukowi o swoich przeżyciach.

Na razie książka At night all blood is black nie jest dostępna w języku polskim. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w związku z nagrodą już niedługo powieść Davida Dopa ukaże się także w polskim przekładzie. Podobna sytuacja miała miejsce z książką Niepokój przychodzi o zmierzchu Marieke Lucas Rijnevelda (nagrodzoną Międzynarodowym Bookerem 2020) czy powieścią Shuggie Bain Douglasa Stuarta (Booker 2020).

 

Zobacz także: