Wczoraj wieczorem, 6 października, poznaliśmy laureata Literackiej Nagrody Nike 2019. Czy wiecie, że w tym roku, wyróżnienie przyznano już 23. raz. Jury uznało zbiór reportaży Nie ma Mariusza Szczygła za najlepszą książkę minionego roku. Co więcej, Mariusz Szczygieł dostał też Nike Czytelników, wyróżnienie przyznawane w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Toteż możemy mówić o podwójnym sukcesie pisarza.

Literacka Nagroda Nike 2019 – Mariusz Szczygieł!

O przyznaniu wyróżnienia jury zdecydowało w dniu jej wręczenia. Przewodniczący, Marek Zaleski, w laudacji na cześć laureata mówił, że:

Literacka Nagroda Nike 2019 - Nie Ma Mariusza Szczygła - sprawdź w TaniaKsiazka.plKsiążka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dlaczego ciągle brakuje nam słów i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców.

W składzie jury Literackiej Nagrody Nike 2019 obok Marka Zaleskiego znaleźli się też: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak i Joanna Szczęsna.

O tym, że Mariusz Szczygieł zwyciężył w plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej”, dowiedzieliśmy się dzień przed galą wręczenia nagrody, 5 października.

Literacka Nagroda Nike 2019 – finaliści

Obok książki Nie ma Mariusz Szczygła w ścisłym finale 23. edycji Nagrody Nike znalazły się książki:

Literacka Nagroda Nike 2019

Nagroda Nike za najlepszą książkę zeszłego roku jest przyznawana co roku w październiku. Jury wybiera zwycięskie książki spośród wszystkich gatunków literackich. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „NIKE” i „Gazeta Wyborcza”, z kolei fundatorem – Fundacja Agory. Mariusz Szczygieł otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Pisarzowi serdecznie gratulujemy wyróżnienia! A Was zachęcamy do tego, żeby sięgnąć po najlepszą polską książkę minionego roku. Zbiór reportaży Nie ma Mariusza Szczygła możecie znaleźć w tym miejscu.