Maria Dąbrowska – znana powieściopisarka XX wieku, autorka Nocy i dni. Wielokrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nobla. Jej nazwisko trwale zapisało się w historii literatury i każdy zna je z lekcji języka polskiego. I choć pojawia się ono w tytule nowej książki Sylwii Chwedorczuk, to nie Dąbrowska jest w centrum uwagi. Kowalska. Ta od Dąbrowskiej Sylwii Chwedorczuk to biografia Anny Kowalskiej – nieco zapomnianej dziś, utalentowanej pisarki. Dlaczego warto zgłębić jej życiorys? Co sprawia, że nie da się opowiedzieć losów Anny, nie wspominając o Marii?

 Sylwia Chwedorczuk Kowalska. Ta od Dąbrowskiej

Anna Kowalska – życie pełne sprzeczności

Anna urodziła się we Lwowie, tam spędziła dzieciństwo i chodziła do szkoły. Pierwsze burzliwe uczucie przeżyła w gimnazjum, kiedy zakochała się w swojej nauczycielce, co spotkało się z ostrą dezaprobatą otoczenia. Będąc na studiach, wyszła za mąż za wybitnego wykładowcę: znanego filologa klasycznego, Jerzego Kowalskiego. Małżeństwo dużo podróżowało, wspólnie tworzyło, żyło w otwartym związku, opartym bardziej na wzajemnym szacunku niż namiętnym uczuciu. Dzielili wspólną pasję i mieli szerokie kontakty w świecie literackim.

Zamęt w życiu Kowalskich wprowadziła znajomość Anny z Marią Dąbrowską. Pisarki poznały się w czasie wojny, w okupowanym Lwowie. Połączyła je skomplikowana, pełna wzlotów i upadków relacja, która trwała 22 lata. Wysyłały do siebie mnóstwo listów, które zachowały się do dziś. Kowalska starała się pogodzić swoje uczucia do Dąbrowskiej z relacjami z mężem i córką Tulą.

Anna Kowalska Kowalska. Ta od Dąbrowskiej

Kowalska. Ta od Dąbrowskiej Sylwii Chwedorczuk

Anna Kowalska to barwna, nieprzeciętna postać. Utalentowana pisarka i redaktorka, intrygująca, błyskotliwa, energiczna. Z drugiej strony ciągle niepewna swej pozycji, krytyczna wobec siebie i wiecznie rozdarta emocjonalnie między bliskimi osobami. Tłem dla burzliwych losów Anny jest niespokojna historia XX wieku – wybuch wojny, Powstanie Warszawskie, nowe życie w rzeczywistości powojennej Polski.

Sylwia Chwedorczuk nakreśliła wierny portret Anny Kowalskiej, korzystając z zapisków i korespondencji, które pisarka prowadziła ponad 40 lat! W biografii znajdujemy wiele cytatów, które nakreślają osobisty i autentyczny portret Anny. Mimo tego, że współcześnie Kowalska nie jest popularną pisarką, jej losy są niezwykle emocjonujące – tę biografię czyta się jak dobrą powieść.

Książkę Kowalska. Ta od Dąbrowskiej Sylwii Chwedorczuk kupisz tutaj.

Powiązane artykuły: