Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY 17 grudnia podczas wieczornej gali w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie poznaliśmy wyniki konkursu Książka Roku 2019 organizowanego przez Polską Sekcję IBBY. To była już 32. edycja konkursu, który co roku wyłania najciekawsze i najpiękniejsze książki dla dzieci i młodzieży.

Nie obyło się bez nowinek, ponieważ po raz pierwszy jury przyznało nagrodę w kategorii „Dziecko jest najważniejsze”.

Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY – wyniki konkursu

W takim razie poznajcie laureatów konkursu na Książkę Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY w poszczególnych kategoriach.

Wyróżnienie graficzne

Jury w tym roku wyróżniło 4 książki. Każda z nich zachwyca pięknym i pomysłowym opracowaniem graficznym.

Widziałem pięknego dzięcioła Michał Skibiński

Za ilustracje do książki Widziałem pięknego dzięcioła wyróżniono Alę Bankroft, a za projekt graficzny Ewę Stiasny.

Ta książka to autentyczny dziennik ośmioletniego Michała z wakacji, które przerwał wybuch II wojny światowej. Chłopiec codziennie zapisywał w nim jedno zwyczajne zdarzenie. Osiemdziesiąt lat później dziennik został malarsko zilustrowany i wydany w postaci wyjątkowej książki.

Przeplatalińscy Maria Dek

Marię Dek nagrodzono za jej autorską książkę Przeplatalińscy. To pomysłowa książeczka „przekładanka”, która umożliwia małemu czytelnikowi radosne czytanie i przeglądanie oczywiście przeplatane poplątaniem.

Wojtek - sprawdź w TaniaKsiazka.plWojtek Wojciech Mikołuszko

Jury wyróżniło Małgorzatę Dmitruk za haftowane ilustracje do tej książki oraz Macieja Trzebieckiego za opracowanie graficzne. Wojtek to piękna opowieść „nitką nanizana”.

Wyjazd taty siedmioletniego Jacka przypada na okres, w jakim bocian Wojtek szykuje się do podróży do ciepłych krajów. Tato chłopca ma wrócić wiosną, razem z bocianem.

To malownicza opowieść o cierpliwości, a także swoista lekcja przyrody.

Balonowa 5 Mikołaj Pasiński

Wyróżniono też Gosię Herbę za ilustracje do książki Balonowa 5. To opowieść dla przedszkolaków o niezwykłych i zwariowanych mieszkańcach kamienicy.

Nagroda graficzna w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY

Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków Andrzej Fedorowicz

Nagrodę graficzną Polskiej Sekcji IBBY dostali Jacek Ambrożewski oraz Zosia Frankowska za ilustracje i projekt graficzny do książki Podróżnicy. To zbiór opowiadań o niezwykłych wyprawach Polaków na przestrzeni setek lat.

Homo lector - sprawdź w TaniaKsiazka.pl - Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBYHomo lector. Kalendarz na 13 miesięcy Monika Hanulak

Nagrodę graficzną w tegorocznym konkursie zdobyła też Monika Hanulak za swoją autorską książkę obrazkową.

Homo lector to kalendarz, który dziecko może zacząć w dowolnym momencie. Bohaterem całej opowieści jest goryl, który bez względu na porę roku czyta jakąś książkę.

To opowieść pełna humoru, koloru. Z pewnością rozweseli ścianę w każdym dziecinnym pokoju.

Wyróżnienie literackie

Smutek mamuta - sprawdź w TaniaKsiazka.plSmutek mamuta. Prawie wszystkie mity świata. Rozmowy z Jędrkiem Ewa Jałochowska

Ewa Jałochowska przygotowała dla młodszych czytelników książkę, która jest zaproszeniem do opowieści przy ognisku, przy którym nasi przodkowie opowiadali historie.

Jędrek i jego mama rozmawiają o religiach i tradycjach świata, a dawne opowieści ożywają.

Ta książka przepełniona jest tęsknotą za lepszym i mądrzejszym światem, w którym wszystko akceptuje się takim, jakim jest.

Awaria elektrowni Tina Oziewicz

To nastrojowa i pięknie ilustrowana opowieść o nocnym życiu zwierząt, które mieszkają w miastach. Gdy światła gasną, miasto należy do nich, na ten moment czekały od dawna. To książka, która uświadamia młodszym czytelnikom, że miasto to nie tylko szmer ludzkich rozmów i ryk silników.

Lilana - sprawdź w TaniaKsiazka.plLilana Małgorzata Strękowska-Zaremba

Kolejne wyróżnienie literackie w konkursie zdobyła Małgorzata Strękowska-Zaremba.

Tytułowa Lilana to zagubiona w lesie, zapomniana przez świat osada. To właśnie tam trafia Natalia wraz z rodzicami i małym Kajtkiem, gdy gubią drogę, wracając z wakacji. To miejsce, w którym w końcu można być szczęśliwym i nawet mama zaczyna się uśmiechać.

Jednak to zatopiona w zieleni osada ma wiele sekretów. Być może za podarowane rodzinie szczęście ktoś będzie musiał zapłacić…

Nagroda  literacka w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY

Małe Licho anioł z kamienia - sprawdź w TaniaKsiazka.pl - Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBYMałe Licho i anioł z kamienia Marta Kisiel

Nagrodę literacką w konkursie dostała Marta Kisiel za swoją książkę dla dzieci. To już druga opowieść o Bożętym i jego niezwykłych przyjaciołach. Sama historia jest nieco mroczna, ale też nie brakuje w niej świetnego humoru charakterystycznego dla książek tej pisarki.

W domu Bożka wybuchła epidemia, zatem całe ferie razem z aniołem Tsadkielem i Guciem – mackowatym i niezwykle sympatycznym stworem rodem z piekła, będą musieli spędzić u cioci. To wcale nie taka zwykła ciocia, a las, w którym mieszka ma wiele mrocznych tajemnic…

Lato Adeli - sprawdź w TaniaKsiazka.pl - Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBYLato Adeli Agnieszka Wolny-Hamkało

Adela zaczyna dojrzewać. To będzie niezwykłe lato.

Autorka w swojej prozie upaja czytelnika pięknym językiem. Snuje opowieść o świecie, w którym poza grozą jest też miejsce dla piękna i nadziei. To zwykła historia zwykłej dziewczyny, w której pisarka prowadzi czytelnika na magiczne manowce.

Teatr Niewidzialnych Dzieci - sprawdź w TaniaKsiazka.plNagroda specjalna „Dziecko jest najważniejsze” i Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa.

Nagrodę specjalną przyznano po raz pierwszy. Jej laureatem został Marcin Szczygielski za książkę Teatr Niewidzialnych Dzieci.

Z kolei Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa dostała Danuta Świerczyńska-Jelonek za to, że wykształciła już kilka pokoleń pedagogów i bibliotekarzy.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a Was gorąco zachęcamy do sięgnięcia po nagrodzone i wyróżnione książki. Z pewnością każda z nich jest perełką polskiej współczesnej literatury dziecięcej.

Powiązane artykuły:

Książka roku 2019 polskiej sekcji IBBY – nominacje!