Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY – laureaci
Uwaga! Rodzice, wychowawcy, nauczyciele i wszyscy mający do czynienia z dziećmi: uprzejmie uprasza się o nadstawienie ucha! Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY została wybrana, a to oznacza, że poznaliśmy tytuły, na które warto zwrócić uwagę – własną i najmłodszych czytelników. O laureatach i wyróżnionych autorach przeczytacie w tym artykule, zapraszam!
Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY: książka dla dzieci
Justyna Bednarek Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!
Przygody detektywa Pinkertona podbijają nie tylko kolejne czytelnicze, ale także jurorskie serca! Skarpetki w kontrataku brawurowo wywalczyły swej autorce nagrodę główną. W uzasadnieniu werdyktu czytamy:
Co więcej, elementy te autorka wykorzystuje w niezwykle oryginalny oraz świadomy sposób, dostarczając odbiorcom dynamicznie opowiedzianą szkatułkową historię, która nie tylko wywołuje dreszczyk emocji i budzi salwy śmiechu, lecz także zachęca do namysłu nad tym, co dzieci, „skarpetki, psy, ptaki i inne stworzenia” doskonale pojmują, a z czym dorośli często mają problem: nad wzajemnym zrozumieniem.
Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY: książka dla młodzieży
Ewa Nowak Orkan. Depresja
Nagrodzona książka dla młodzieży porusza z kolei temat bardzo poważny i trudny, a niestety coraz częściej obecny w życiu nastolatków. Szesnastoletni Borys Orkan, główny bohater zmaga się z depresją i związanym z nią niezrozumieniem ze strony otoczenia. Jury podsumowuje swój werdykt m.in. tymi słowami:
Ewa Nowak obrazowo, momentami naturalistycznie i brutalnie, wchodzi w te bolesne miejsca „pomiędzy”. […] Nie stygmatyzuje jednak, nie dydaktyzuje, nie prowadzi też suchego psychologicznego wykładu, nie każe swoim bohaterom „brać się w garść”, nie proponuje sielankowych zakończeń. […] Powieść Ewy Nowak to literatura obyczajowa najwyższej próby, a przy tym trudna, emocjonalna oraz wymagająca lektura – ale bez wątpienia lektura potrzebna.
Waszej uwadze polecam również książki autorów, którzy otrzymali tegoroczne wyróżnienia w kategorii literackiej:
- Marta Kisiel, Małe Licho i lato z diabłem
- Tina Oziewicz, Co robią uczucia?
- Katarzyna Wasilkowska, Świat Mundka
Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY: nagrody graficzne
Anna Kaźmierak Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada
Nagrodę za autorską książkę obrazkową otrzymała Anna Kaźmierczak. Autorka przybliża małym czytelnikom temat ludowych tradycji związanych z karnawałem. Nie stworzyła jednak zwykłej encyklopedii postaci, a interaktywny „bazgrownik” (scribble book), w którym dziecko może samodzielnie dopisywać i dorysowywać treści. Jury doceniło walory artystyczne książki:
Kreatywność ilustratorki z każdej rozkładówki uczyniła niespodziankę i wydarzenie. Monochromatyczne zdjęcia etnograficznych artefaktów autorka cudownie rozmnożyła, zinterpretowała, po czym harmonijnie skleiła w efektowną, niesłychanie pomysłową całość.
Maria Strzelecka Beskid bez kitu
Nagrodę za ilustracje i koncepcję graficzną jury przyznało Marii Strzeleckiej. Jej opowieść o Beskidzie zyskała uznanie jurorów m.in. za nieszablonowe podejście do tematu:
Równość, brak granic, podziałów i hierarchii to także łamanie schematów i przyzwyczajeń co do tego, jak wygląda książka dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. „Beskid bez kitu” to książka międzypokoleniowa, pretekst do spotkania osób w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. To spotkanie przyjmuje w książce Strzeleckiej także konkretną, przemyślaną i konsekwentną formę graficzną, gdzie w czuły sposób to, co cyfrowe spotyka się z tym, co analogowe, a nostalgiczna forma nie jest ornamentem, lecz nośnikiem treści.
Przyjrzyjcie się także książkom autorów i ilustratorów, którzy zostali wyróżnieni w kategorii graficznej. Z pewnością znajdziecie tu małe dzieła sztuki. W gronie wyróżnionych znaleźli się:
- Gabriela Gorączko za ilustracje do książki Leśna sprawa Tomasza Kędry
- Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik, Karolina Lubaszko, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Tin Boy (Łukasz Majewski), Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski za ilustracje i Anna Niemierko za opracowanie graficzne książki Elementarz polskiej kultury Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec
- Janek Koza za ilustracje i opracowanie graficzne oraz Julita Gielzak za opracowanie graficzne książki Prezent dla dwojga Mikołaja Łozińskiego
- Marta Ignerska za ilustracje i opracowanie graficzne książki Zamieniam się w słuch Moniki Wiśniewskiej-Kin
Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa
Oprócz utalentowanych i kreatywnych pisarzy oraz ilustratorów, niezbędne są również osoby, dzięki którym młodzi ludzie poznają wartościowe książki.
W tym roku nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymały Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz. Laureatki są biblioterapeutkami i animatorkami, a także wychowawczyniami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie. Od niemal trzydziestu lat pracują z nastolatkami. Jury doceniło m.in. ich autorski program zajęć poświęconych literaturze, skierowany do dziewcząt w wieku 14-19 lat.
Zobacz także: