Tajemniczy korespondent - kup na TaniaKsiazka.pl

Książka Tajemniczy korespondent jest już dostępna w naszym kraju i ucieszy wszystkich miłośników twórczości Marcela Prousta. Polski przekład pojawił się w naszych księgarniach dokładnie rok po tym, jak światło dzienne ujrzało pierwsze francuskie wydanie. Tytuł ten to prawdziwa gratka, ponieważ zawiera niepublikowane dotąd i nieznane opowiadania jednego z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Jak z pewnością orientują się miłośnicy literatury, to właśnie Proust odpowiada za książkę pt. W poszukiwaniu straconego czasu, która przez krytyków i badaczy literatury została okrzyknięta arcydziełem.

Tajemniczy korespondent - kup na TaniaKsiazka.pl

Tajemniczy korespondent – kilka słów o książce

Czytelnicy znajdą w środku opowiadania, które Proust stworzył w wieku dwudziestu kilku lat. Są to więc teksty z jego młodości, kiedy to dopiero zaczynał przygodę z pisaniem. Rękopisy dziewięciu opowiadań, z poprawkami i zmianami wprowadzanymi przez autora, w swoich zbiorach miał badacz literatury, Bernard de Fallois. Co ciekawe, miał je w kolekcji od lat 50., jednak nie od razu zdecydował się na ich publikację. Przede wszystkim dlatego, że w tym czasie odkrył także inne dzieła, należące do pisarza, które uznał za znacznie ważniejsze.

Opowiadania, o których dziś mowa, przeleżały w zapomnieniu do 2018 roku, w którym to Bernard de Fallois zmarł. Na publikację tekstów zdecydował się inny badacz, Luc Fraisse, który jest wykonawcą testamentu zmarłego. Tak oto mówi o odkryciu:

To, co uderza najbardziej, to różnorodność prób literackich, tak jakby Proust chciał wybadać teren przed wyborem własnej formuły. Dlatego te utwory są niezastąpione, jeśli chcemy go poznać z czasów przed napisaniem „Jeana Santeuila” i „W poszukiwaniu utraconego czasu”.

Jak dowiadujemy się ze wstępu książki, który napisała Anastazja Dwulit, Proust nigdy nie zdecydował się na ich opublikowanie, ponieważ są to często utwory niedokończone. A jeśli nawet autor doprowadził je do końca, to widać w nich wiele niedociągnięć. Tak czy inaczej, czytelnicy będą mogli dostrzec w nich prototypy wielu wątków, które powrócą w późniejszej twórczości francuskiego pisarza.

Książkę pt. Tajemniczy korespondent znajdziecie tutaj. Dajcie znać, czy macie zamiar po nią sięgnąć! Tymczasem wszystkich zainteresowanych innymi książkami Prousta, odsyłam tutaj.