Książki dla fanów gier

To nieprawda, że ten kto gra, nie czyta książek. Gracze chyba najlepiej wiedzą, jak ważna jest wciągająca fabuła, wartka akcja i umiejętność trzymania w napięciu. Dlatego właśnie stworzyliśmy zestawienie, w którym znalazły się książki dla fanów gier inspirowane światem ulubionych rozgrywek. Jakie książki znalazły się w zestawieniu? Sprawdź!

Książki dla fanów gier – zestawienie

Książki dla fanów gier znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

źródło: swiatgry.pl

Książki dla fanów gier z uniwersum Metro 2033

Gry z uniwersum Metro 2033 opierają się na trylogii Dymitry’a Glukhovskiego o tym samym tytule. Idea stworzenia postapokaliptycznej wizji świata, w której na skutek wybuchu bomby atomowej ludzkość musi zejść do podziemi metra, zrodził się w jego głowie jeszcze w czasach szkolnych. Wtedy to młody Glukhovski musiał codziennie pokonywać godzinę drogi moskiewskim metrem do szkoły. Jeśli macie za sobą lekturę trylogii i znacie też książki pisane w uniwersum Metra 2033, pora na inne tytuły, które mogą przypaść Ci do gustu.

FUTU.RE

FUTU.RE to również powieść Glukhovskiego, dlatego właśnie od niej chciałabym rozpocząć zestawienie. Jest to tym razem jednotomowa opowieść o przyszłości cywilizacji, w której pokonaliśmy śmierć. Odnaleźliśmy bowiem gen odpowiadający za umieralność, wyeliminowaliśmy go i możemy żyć wiecznie!

Brzmi to jak sielanka, niemniej jednak jak żyć w świecie, w którym nikt nie umiera, a miejsca na świecie nie przybywa? Kiedy budynki stawiane w pionie, jedne na drugich, nie zapewniają wystarczająco dużo przestrzeni do zamieszkania, z pomocą przychodzi prawo. A jeśli ktoś nie zamierza go respektować, wtedy praworządność zaprowadza brygada do zadań specjalnych!

Mieszkańcy nowego świata mają za zadanie zgłaszać nowe ciąże. Po co? Sprowadzając na świat nowe życie, któryś z rodziców musi umrzeć. To znaczy, pozwolić na wstrzyknięcie sobie ponownie genu śmierci, który prędzej czy później doprowadzi do zgonu. Jeśli rodzic nie chce zgłosić się na zastrzyk, do działania przystępuje brygada w starożytnych maskach i bezwzględnie wykonuje rozkaz. W takiej brygadzie znajduje się właśnie nasz główny bohater.

Co jednak wydarzy się z cywilizacją, która nie chce się dalej rozwijać, bo skoro nie umiera, to nie ma potrzeby zostawić po sobie czegokolwiek? Czy hedonizm naprawdę stanowi szczyt naszego rozwoju? No i co zrobi nasz bohater, kiedy życie postawi na jego drosze małe dziecko, które będzie zdane tylko na niego?

Apokalipsa według Pana Jana

Tym razem przeniesiemy się do postapokaliptycznej Rzeczpospolitej widzianej okiem Roberta J. Szmidta. Autor ten słynie z łączenia ciekawych wątków historyczno-geograficznych zahaczających o polski krajobraz. Jak chociażby w powieści Jak zgasić słońce, gdzie poznajemy Polskę Piłsudskiego połączoną z Japonią i smokami. Ale o czym opowiada Apokalipsa według Pana Jana?

W pożodze nuklearnego piekła ginie znana nam cywilizacja. W nowym świecie pełnym śmierci, gruzów, radiacji i chorób nieliczni ocaleni walczą o przeżycie, tworząc nowe społeczności.

Jednym z nich jest niepodzielny władca wyludnionego i obróconego w zgliszcza Wolnego Miasta Wrocławia, charyzmatyczny Pan Jan, zwany także Burmistrzem. Jego twarde rządy dają nadzieję na przyszłość, a największą ambicją jest stworzenie nowej, rozciągającej się od morza do morza, Rzeczypospolitej.

Niemniej jednak już dwa lata po Armagedonie zdesperowani, wyniszczeni chorobą popromienną i głodem mieszkańcy Wrocławia stają przed nie lada wyzwaniem. Z poniemieckich tajnych schronów ukrytych głęboko w masywie Ślęży wyłaniają się zwiadowcy, wysłannicy Bastionu…

Seria S.T.A.L.K.E.R.

Seria S.T.A.L.K.E.R powinna przypaść do gustu zarówno fanom uniwersum Metra 2033, jak i gry o tym samym tytule, co seria 😉 Książki powstałe pod egidą niniejszej serii to postapokaliptyczne powieści opisujące napromieniowany świat zanieczyszczony przez odpady nuklearne.

Autorami książek zawartych w cyklu są między innymi Michał Gołkowski, Wiktor Noczkin, Sławomir Nieściur, Krzysztof Haladyn czy Bartek Biedrzycki. Dystopiczna wizja przyszłości przedstawiona w S.T.A.L.K.E.R to właśnie to, co najbardziej przyciąga i fascynuje czytelników.

Poznaj rzeczywistość, w której każdy dzień jest walką o przetrwanie, a na życie bohaterów czyhają zmutowane potwory. Struktura postapokaliptycznego świata podzielona jest na frakcje. Każda z nich reprezentuje własne cele zgodne ze swoją ideologią. Kim są stalkerzy? To dzieci Zony. Każdy z nich ma własny powód, aby przeżyć. Jednak ich głównym celem są tak zwane artefakty – dziwne przedmioty, które w świecie zewnętrznym sprzedawane są za wysoką cenę.

Sięgnij po powieści z cyklu S.T.A.L.K.E.R, jeśli chcesz zanurzyć się w intrygujących światach pełnych konfliktów ideologicznych oraz trudnych decyzjach moralnych.

Książki dla fanów gier znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

źródło: swiatgry.pl

Książki dla fanów gier z uniwersum Assassin’s Creed

Każdy kto ma na swoim koncie wiele godzin rozgrywki w świecie AC wie, jak bogate jest to uniwersum. Dzięki wspomnieniom Animusa możemy przenieść się na Karaiby z Edwardem Kenwayem, poznać malownicze włosy z Ezio Auditore, czy poznać postkolonialną Amerykę oczami Ratohnhake:tona, zwanego również Connorem. Oczywiście Assassin’s Creed to nie tylko malownicze widoki i podróż do przeszłości. To także tajemniczy niezbadany świat prabogów, pierwszych istot dążących do spotkania światów. W oparciu o mistycyzm serii, powstało poniższe zestawienie. Poznaj smak asasyńskich podróży w zupełnie nowy sposób.

Czerwony Prorok

Shaw-Nee to człowiek, który w wieku jedenastu lat musiał zmierzyć się z widokiem brutalnej śmierci jego ojca. Niestety na skutek tych traumatycznych doświadczeń, popadł w alkoholizm sięgając dna. Od tej pory jego życie wypełniał jedynie alkohol, szczególnie jego ukochane whisky. Jego życie wkrótce odmieni się na zawsze…

Pewnego razu bohater wyprawia się w podróż na północ, która odmieni wszystko. Podczas tej wyprawy Shaw-Nee zostaje Czerwonym Prorokiem, przed którym stanie trudne wyzwanie. Wraz ze swym bratem będzie musiał zjednoczyć plemiona Indian, skłóconych wojną.

Seria Pasażerka

Pasażerka to seria dla tych, których pociągają dalekie podróże w nieznane i odkrywanie tajemnic zamierzchłych epok. Jest to również cykl, który szczególnie powinien przypaść damskiej części świata graczy.

Jedyną miłością Etty Spencer są skrzypce. Dziewczyna dla muzyki zrobiłaby wszystko. Nawet przeniosłaby się do XVIII wieku. Etta ląduje w roku 1776 i trafia na statek, zajęty przez piratów. Jeden z nich, Nicolas, może okazać się kluczem do znalezienia sposobu powrotu do domu.

Niestety misja nie będzie taka prosta. Cyrus Ironwood, który zlecił dziewczynie zadanie, jest bezwzględny i nigdy nie wybacza błędów. Jaką rolę w całej historii odegra niepokorny pirat, którego prawdziwe oblicze ukrywa się pod maską zobojętnienia? Czy pomoże Ettcie? I co z tym wszystkim ma wspólnego matka dziewczyny, która ostatnio stała się tak bardzo odległa?

Przed Adamem

Przed Wami jeden z najważniejszych autorów literatury amerykańskiej – Jack London! London miał niezwykle barwne życie, które przekłada się na kreacje światów w jego powieściach. Autor był samoukiem, pracował m.in. jako gazeciarz, był trampem, kłusownikiem, marynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike i reporterem. Poznajcie więc Przed Adamem, powieść Jacka Londona w pierwszej od 1957 roku polskiej odsłonie.

Autor w Przed Adamem nakreślił wizję dopiero co tworzącego się świata. Dochodzi w nim do organizacji społeczeństw, regulacji relacji międzyludzkich i wszystkiego tego, co stanie się potem znaną nam rzeczywistością. Książka stanowi relację z wydarzeń dziejących się jeszcze przed biblijnym Adamem. Nie istnieli jeszcze wtedy praludzie, nie było jeszcze wypowiedzianych słów.

Książka jest ciekawą wizją praboskiego świata, która wpisuje się w mistyczny element serii AC. W końcu mimo bogactwa wykreowanych światów, wciągających minigier i lootowania licznych zdobyczy, koniec końców chodzi jedynie o Fragmenty Edenu… 

Książki dla fanów gier znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

źródło: swiatgry.pl

Książki dla fanów gier z uniwersum Wiedźmina

Wiedźmina oczywiście nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli macie za sobą podróż przez podmokłe bagna Velen, liczne spacery po Wyzimie i lekturę oxenfurckich annałów, pora na książki przypominające swoim urokiem wiedźmiński świat rodem z Kaer Morhen!

Cykl o Koniaszu

Koniasz to nie imię, ani nazwisko. Skrywa się pod nim wysoki pokryty licznymi bliznami mężczyzna w średnim wieku, którego życiowym zajęciem jest bycie zabijaką do wynajęcia. Jednak daleko mu do typowego płatnego zabójcy.

Bohater nie jest bezlitosną maszyną do mordowania. Jest typem intelektualisty, który w wolnej chwili oddaje się lekturze. W swojej pracy kieruje się własnym kodeksem moralnym i poczuciem sprawiedliwości, niemniej jedno często mierzy się również z wyrzutami sumienia. Cykl o Koniaszu to seria dla wszystkich tych, którzy lubią nieoczywisty świat moralnych decyzji i krwawe starcia, z jakich słynie wiedźmińskie uniwersum.

Cykl Imperium Achai: Virion

Virion to jeden z tak zwanych pięciu żyjących szermierzy natchnionych. Sławę przyniosło mu starcie z legionem Moy, który pokonał wiodąc do walki raptem tysiąc doświadczonych weteranów. Wkrótce potem Virion został wynajęty przez Zakon żeby wykończyć Pierwszą Elitarną Dywizję Górską królestw Arkach.

Czy tak znamienity woj, przed którym rozciąga się świetlana przyszłość, może tak szybko znaleźć się na dnie? Morderstwo, więzienie i ucieczka przed bandą łowców, to tylko jedne z wielu przygód, jakie czekają na Viriona. Niemniej jednak to chyba za mało, żeby tak zaprzepaścić szansę na zostanie legendą? A może od początku ktoś na górze zaplanował, że jego przeznaczenie to droga miecza i stosy trupów?

Poznajcie historię najsłynniejszego szermierza Cesarstwa.

Seria Pan Lodowego Ogrodu

 

Pan Lodowego Ogrodu to czterotomowa powieść, która zdobyła wszystkie ważniejsze nagrody w polskiej fantastyce. Głównym bohaterem serii jest Vuko Drakkainen, mężczyzna, który dzięki zdobyczom najnowszej techniki włada niemal nadludzkimi siłami.

Vuko przybywa na planetę Midgaard, w poszukiwaniu zaginionych naukowców, którzy niegdyś przeprowadzali tam ekspedycję. Przed bohaterem stoi nie lada wyzwanie. Planeta jest bowiem zamieszkała przez rasę rozumnych człekopodobnych istot. Różnią się oni od Ziemian nie tylko wyglądem, ale również kulturą i zwyczajami.

Vuko Drakkainen, który jest zdolny do poświęcenia, postanawia upodobnić się do obcych. Oddaje się operacji oczu i zmienia imię, a w mózg wszczepia Cyfrala. Jest to pasożytniczy grzyb, dzięki któremu jest w stanie widzieć w ciemności i słyszeć z bardzo dalekiej odległości. Nie czuje bólu, potrafi się sam uleczyć i wyświetlać mapę na powiekach. Czy nie przypomina Wam to mocy pewnego mutanta? 😉 Czy jednak jego poświęcenie przyniesie pożądany skutek, a ofiara nie pójdzie na marne?

Książki dla fanów gier znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

źródło: swiatgry.pl

Książki dla fanów The Last of Us

The Last of Us to klasyka postapokaliptycznego świata. Jednak w przeciwieństwie do uniwersum Metro 2033, mutacjom ulegają tutaj ludzie, którzy zmieniają się w mózgożerne zombie. Zarówno w świecie gier, komiksów jak i książek, znajdziemy mnóstwo opowieści o żywych trupach. My skupiliśmy się na trzech bardziej nietypowych opowieściach o świecie, w którym ludzkość musi powstać na nowo.

Pandemia

Zmasowany wybuch pandemii nieznanej choroby nie pozostawił ludzkości żadnej nadziei. Nie ma na nią szczepionki ani skutecznych lekarstw. Społeczeństwa rozpadają się w chaosie i anarchii, odcięte od prądu i wody. W tych mrocznych czasach każdy może liczyć tylko na siebie.

W konającej Moskwie resztka ocalałych wegetuje w strachu przed zarazą i jej nosicielami. Anna z rodziną i przyjaciółmi wie, że aby przetrwać, trzeba przejąć inicjatywę. Ucieczka w odległe miejsce z dostępem do świeżej wody i żywności, byle jak najdalej od epicentrum choroby, wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Wybór pada na małą chatkę na wysepce jeziora Wong w Karelii przy granicy z Finlandią. W drodze Anna musi chronić swego syna i uporać się z lękiem przed zarażeniem wirusem. Największym wyzwaniem będzie jednak poradzenie sobie ze skomplikowanymi relacjami łączącymi jej ukochanego mężczyznę Sieriożę z byłą żoną Irą…

Wyspa zombie

Wyobraź sobie świat, w którym znajduje się więcej umarłych, niż żywych. A wszystko zaczyna się w Labofnii, wyspie ukrytej przed światem gdzieś pośrodku Atlantyku. Nie znajdziesz jej na żadnej mapie, nie istnieją również żadne wspomnienia z nią związane. Służby wywiadowcze Ameryki i Europy dobrze wykonują swoją pracę robiąc wszystko, żeby istnienie wyspy pozostało tajemnicą.

Mieszkańcy Labofni różnią się od zwykłych ludzi. Ich ciała odznaczają się znacznie niższą temperaturą, mają słabszy puls, są sztywne. Labofończycy mają spowolnioną przemianą materii i… nie oddychają.

Pewnego dnia na wyspę trafia rozbitek imieniem Johannes van der Linden. Wędrowiec nie wie gdzie jest i jak tu trafił. Oto początek jego historii, w której Labofnia staje się jego przekleństwem i wybawieniem. Johannes otrzymuje bowiem schronienie i opiekę, ale w zamian musi dostosować się do nowych zasad dziwnej wspólnoty. Wkrótce rozbitek przekona się, że nad światem nieumarłych ktoś (lub coś) sprawuje bezwzględną kontrolę.

Bastion

Wszystko zaczęło się niewinnie – od kichnięcia, przez które ktoś się zaraził, zaraził innych, a potem umarł. I w taki sposób niepostrzeżenie straszliwa epidemia rozlała się na cały amerykański kontynent. Nieliczni, którzy przeżyli biologiczną zagładę, tworzą dwa zwalczające się obozy.

Jednym z nich jest wzorowana na demokracji społeczność w Kolorado, drugim zaś brutalna dyktatura w Las Vegas, gdzie rządzą psychopaci i zbrodniarze.

Epidemia obudziła w ludzkości wszystko, co najgorsze. Jednak czy ci, którzy wierzą w dobro, miłość i braterstwo mają jakąkolwiek szansę w walce ze złem?

Książki dla fanów gier znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

źródło: swiatgry.pl

Książki dla fanów Shadow of Mordor

Cień Mordoru to gra, która przeniesie nas na mroczną stronę Śródziemia. Jeśli jesteście fanami tolkienowskiego świata, z pewnością macie za sobą Władcę PierścieniHobbita, a może i pozostałe tytuły autora. Jeśli szukacie innych fantastycznych światów, które przeniosą Was daleko za horyzont wyobraźni, poznajcie poniższe propozycje 🙂

Seria Dziedzictwo

Saga Dziedzictwo Christophera Paoliniego, przez długi czas znajdowała się na listach bestsellerów New York Timesa i zebrała spore grono polskich fanów. Na tyle duże, że nakład Eragona i jego popleczników uległ wyczerpaniu i seria przez lata pozostawała niedostępna. Na szczęście jakiś czas temu wydawnictwo wznowiło wydanie, więc jeśli jeszcze nie czytałeś tej kultowej serii – koniecznie po nią sięgnij!

Seria Paoliniego przenosi czytelnika w zupełnie inny świat, pełen smoków, elfów, krasnoludów i magii. Znajdziemy tutaj wszystkie charakterystyczne elementy gatunku fantasy: tajemniczy spisek, wspaniale zobrazowane walki, historyczne bronie, magiczne istoty.

Kraina Eragona jest przesycona magią i mistycznymi symbolami, dlatego cykl ten powinien przypaść do gustu fanom bogatego uniwersum Śródziemia.

Kroniki królobójcy

Wszyscy znają Kvothe. Zdążył już zahaczyć się o tyle profesji, że trudno je zliczyć. Najważniejszymi z nich pozostają jednak bycie znamienitym magiem i genialnym muzykiem. Niemniej jednak jego historia nie jest tak cukierkowa, jak mogłoby się zdawać.

W przeszłości Kvothe dopuścił się licznych zbrodni. Po latach jednak postanowił się z nich odkupić. Po licznych prośbach Kronikarza, postanawia on opowiedzieć swoją tajemniczą historię. Dzięki temu poznajemy jego wielowymiarowe życie w pełnej krasie – od dzieciństwa, po czasy obecnych. Tylko dzięki jego słowom ludzie będą mieli okazję ujrzeć prawdziwą twarz kogoś, kogo uwielbiali lub nienawidzili.

Kroniki to epicki cykl fantasy stworzony z niezwykle szczerej i szczegółowej opowieści o życiu. Te wyjątkowe książki to połączenie dobrego stylu, ciekawej fabuły oraz pełnokrwistych postaci.

Seria Koło czasu

Poznajcie cykl powieści fantasy opowiadający o Świecie Koła, w którym królowała magia i wysoko rozwinięta technologia. Magia, nazwana Jedyną Mocą, podzielona była na dwie części. Jedną z nich, saidarem, władać mogły kobiety, drugą, zwaną saidinem – mężczyźni. Podział ten był stały i niezmienny.

Chcąc uniknąć ograniczeń, prowadzono wzmożone badania energii. W efekcie osnowa rzeczywistości została zniszczona, a przez otwór do Świata Koła dostał się Czarny. To za jego sprawą świat stanął w ogniu. Od tej pory, każdy mężczyzna posługujący się swoją Mocą, skazany był na obłęd, a Świat Koła zostaje zniszczony…

Mam nadzieję, że któryś z tytułów zdobył Waszą ciekawość i zechcecie zmierzyć się z fantastycznymi światami również na kartach powieści. A może któreś książki z zestawienia dla fanów gier macie już za sobą?

Dajcie znać w komentarzach. 🙂