Książki dla młodzieży: polecamy jesienne premiery

Jesień to czas urodzaju i to nie tylko grzybów, czy kasztanów, ale też premier. Jeżeli szukacie ciekawych książek dla młodzieży, po które warto sięgnąć w coraz dłuższe jesienne wieczory, to wybrałam kilka premier, na które warto skierować czytelniczą uwagę.

Jesienne premiery: książki obyczajowe dla młodzieży

Jesienne premiery - książki dla młodzieży - A gwiazdy niech płoną

A gwiazdy niech płoną Danielle Jawando
📋 Premiera: 13 października

Główny bohater tej powieści mierzy się z samobójczą śmiercią brata. Nie może pogodzić się z decyzją Ala, tym bardziej że ten miał przed sobą świetną przyszłość.

Nathan postanawia się dowiedzieć, co pchnęło jego brata do odebrania sobie życia. Dlatego przygląda się bliżej tygodniom poprzedzającym samobójstwo. Pomaga mu Megan, przyjaciółka Ala.

A gwiazdy niech płoną to przejmująca książka, której tematem są bullying oraz zagrożenia, jakie mogą płynąć z korzystania z mediów społecznościowych. To opowieść o żałobie i także próbie poradzenia sobie ze stratą.

Obyczajową książkę dla młodzieży od Danielle Jawando znajdziecie tutaj: A gwiazdy niech płoną.

Zadanie domowe - powieść obyczajowa dla młodzieży

Zadanie domowe Liza Wiemer
📋 Premiera: 15 września

Ta książka dla młodzieży Lizy Wiemer podejmuje temat m.in. trudnych rozliczeń z historią. Tytułowe zadanie domowe wystarczyło, żeby podzielić mieszkańców miasteczka.

Historyk pan Bartley, najpopularniejszy nauczyciel w Riviere High School, prosi uczniów o odegranie konferencji w Wannsee z 1942 roku. Dzieli klasę na dwie grupy. Część uczniów ma się wcielić w nazistów i optować za eksterminacją Żydów. Niektórzy nie mają nic przeciwko, ale Cade i Logan nie zamierzają się na to godzić. Protestują, a wkrótce sprawa przestaje dotyczyć samej szkoły. Staje się większym problemem i dzieli mieszkańców miasteczka.

Książkę Lizy Wiemer podejmującą temat historii możecie złapać tutaj: Zadanie domowe.

Cała szkoła mówi o mnie, Michelle Quach

Cała szkoła mówi o mnie Michelle Quach
📋 Premiera: 15 września

Powieść Michelle Quach propozycja dla tych czytelników, którzy szukają ciepłej książki dla młodzieży o pierwszej miłości i całym zamieszaniu związanym z dojrzewaniem.

Główną bohaterką jest licealistka, Eliza. Dziewczyna w przeciwieństwie do koleżanek, nie szaleje na punkcie kosmetyków, ciuchów i chłopaków. Od dawna pracuje w szkolnej gazetce i ma świetne zadatki na nową naczelną.

Tylko że drogę do wymarzonej funkcji zagradza jej Len. Wszystkie dziewczyny w szkole wodzą za nim wzrokiem. Kiedy kontuzja zaprzepaszcza jego karierę futbolisty, chłopak odnajduje w sobie dziennikarską pasję.

Eliza będzie musiała jeszcze bardziej walczyć o spełnienie marzeń.

Po tę pełną humoru książkę o pierwszej miłości zajrzyjcie w to miejsce: Cała szkoła mówi o mnie.

Almond, Won-Pyung Sohn - bestsellerowa koreańska powieść dla młodzieży

Almond Won-Pyung Sohn
📋 Premiera: 29.09

Południowokoreańska autorka przygotowała dla czytelników przejmującą opowieść o stracie, inności i przyjaźni.

Głównym bohaterem powieści Almond jest nastoletni Yunjae, który od urodzenia nie odczuwa emocji. Jednak zawsze mógł liczyć za pomoc mamy i babci, które uczyły go jak mimo braku emocji zachowywać się odpowiednio do sytuacji.

Kiedy obie kobiety na skutek tragicznego wydarzenia znikają z jego życia, Yunjae musi poradzić sobie bez nich. Do tego chłopak staje się szkolną ofiarą — dotkliwie dokucza mu Gon, którego emocje aż rozsadzają.

Nieoczekiwanie między Gonem i Yunjae pojawi się przyjaźń.

Koreańską powieść dla młodzieży znajdziecie tutaj: Almond.

Jesienne premiery: książki fantastyczne dla młodzieży

Las kości i dusz, Lisa Lueddecke - książki dla młodzieży jesienne premiery fantasy

Las kości i dusz Lisa Lueddecke
📋 Premiera: 27 października

Jeżeli szukacie ciekawej książki fantasy dla młodzieży, to warto zwrócić uwagę na inspirowaną węgierskimi mitami powieść Las kości i dusz. To opowieść o pełnej niebezpieczeństw podróży, podczas której czytelnik uda się do świata magii i tajemnic.

Béaty, Liljana i Benedek będą próbować rozwiązać zagadkę zamku Macrosza. To nad nim swój początek ma zabójczy, trujący deszcz. Jednak nikt nie wie, dlaczego i nikt nigdy nie próbował go powstrzymać.

Książkę dla młodzieży opartą na węgierskich mitach znajdziecie tutaj: Las kości i dusz.

Bestie z brązu, Roshani Chokshi

Bestie z brązu Roshani Chokshi
📋 Premiera: 27 września

To finałowa część pełnej magii trylogii fantasy dla młodzieży, serii Pozłacane wiki. Zatem jeżeli szukacie książek pełnych przygód, zawiłości przeznaczenia i przeciwności, które można pokonać tylko z przyjaciółmi u boku, to seria dla was.

Przyjaciele staną u kresu misji, której celem jest boska moc. Muszą się spieszyć, bo Lailii pozostało już tylko kilka dni życia. Nie wiedzą jednak, że wielka moc zawsze kosztuje. Czy Séverin będzie gotów zapłacić cenę, jakiej zażąda?

Finał serii Pozłacane wilki już możecie znaleźć w księgarniach: Bestie z brązu.

Sprawdź też: