Książki o powstaniu warszawskim

Książki o powstaniu warszawskim to propozycja dla wszystkich wielbicieli literatury historycznej i wojennej. W tym szczególnym dniu warto zwrócić uwagę na tytuły, które dziś przygotowaliśmy. Jak z pewnością orientuje się większość z was, 1 sierpnia obchodzimy rocznicę powstania warszawskiego, które wybuchło w 1944 roku w stolicy Polski. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju. Do dziś jednak nie milkną spory, dotyczące tego, czy było ono słuszne. Ponieważ było ono tragiczne w skutkach, a w powstańczych walkach zginęło lub zaginęło dziesiątki tysięcy osób.

Niemniej jednak zryw ten pokazał ducha walki okupowanych Polaków i jest zdecydowanym symbolem odwagi obywateli. Dlatego w tym szczególnym dniu warto zapoznać się z historycznymi książkami na ten temat. Wśród prezentowanych dziś pozycji znajdziecie inspirujące opowieści o heroizmie, odwadze i nieugiętym duchu. Są to zapiski powstańców, ale nie zabraknie też rzetelnych opracowań historycznych.

Książki o powstaniu warszawskim

fot. pixabay.com/ Kamyq

Dzienniki z powstania warszawskiego - sprawdź na TaniaKsiazka.plKsiążki o powstaniu warszawskim – Dzienniki z powstania warszawskiego

Czytelnicy znajdą tu zapiski aż siedmiu pisarzy, dzięki czemu otrzymują możliwie jak najpełniejsze opracowanie tego wydarzenia. Co jednak ciekawe, bohaterowie tej pozycji jedyne czego chcieli, to przetrwać ten militarny zryw. Dlatego próżno szukać tu heroizmu dziewcząt i chłopców, którzy tak ofiarnie walczyli i może nazbyt lekkomyślnie ginęli. Tym samym wzniosłość i tragedia powstania zostały tu pokazane inaczej, poprzez pryzmat jednostkowych losów i osobistych tragedii.

Książka już dostępna.

Książki o powstaniu warszawskim – Obłęd ’44Obłęd '44 - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

To gorzka diagnoza powstania warszawskiego, które w oczach licznych obserwatorów, choć heroiczne, nie miało żadnych szans na powodzenie. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenie AK. Teraz wnuk Józefa Mackiewicza, rozprawia się z mitami narosłymi w ciągu ostatnich 70 lat. Mitami wyjątkowo trwałymi i równie wyjątkowo szkodliwymi.

Książka już dostępna.

Książki o powstaniu warszawskimKsiążki o powstaniu warszawskim – Siostry z powstania

Czytelnicy znajdą tu dramatyczne historie zakonnic, które brały udział w powstaniu warszawskim. Niektóre z sióstr były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców. Poza tym leczyły cywili i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały złamanych ludzi. Autorce udało się dotrzeć do archiwów zgromadzeń zakonnych, nieznanych dokumentów, wspomnień oraz prywatnych dzienników. Przeważająca część tych odkryć nie była nigdy wcześniej publikowana.

Książka dostępna od 29 lipca 2020 roku.

Książki o powstaniu warszawskim – Powstanie ’44Powstanie `44 - kup na TaniaKsiazka.pl

Dzięki tej książce czytelnicy dostrzegą szerokie tło powstania oraz przeczytają wstrząsające świadectwa naocznych świadków i samych uczestników tych wydarzeń. Nie zabraknie tu również relacji niemieckich żołnierzy. Tym samym można śmiało powiedzieć, że żadna inna książka nie zrobiła tyle dla obalenia kłamstw i mitów o powstaniu warszawskim.

Książka już dostępna.

Dziewczyny z Powstania - kup na TaniaKsiazka.plKsiążki o powstaniu warszawskim – Dziewczyny z powstania

W tej książce czytelnicy znajdą opowieści dziewczyn z powstania, o ich sierpniowych i wrześniowych przeżyciach. W związku z tym całość tworzy doskonały obraz kobiet w czasie wojny. Ponieważ pokazuje ich wrażliwość, chęć ocalenia i ratowania życia oraz leczenia rannych. To aż jedenaście prawdziwych historii, a każda z nich pełna uczuć, strachu i miłości.

Książka już dostępna.

Książki o powstaniu warszawskim – Kobiety ’44Kobiety '44 - kup na TaniaKsiazka.pl

W tej książce czytelnicy zapoznają się z historiami i losem kobiet, które brały udział w powstaniu warszawskim. Ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Będą tu dobrze znane, ale też te mniej znane uczestniczki tych wydarzeń. Wszystkie jednak odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie.

Książka dostępna od 28 lipca 2020 roku.