To idealny moment by zwrócić uwagę na filmowe nominacje i książki w świecie Oscarów. Czytelnicy z pewnością zdają sobie sprawę, że wiele z tegorocznych propozycji to obrazy oparte na wspaniałych powieściach lub komiksach. Postanowiliśmy zebrać je w jedno miejsce. Teraz na bieżąco możecie śledzić nie tylko wielkie wydarzenia literackie, ale również filmowe. Powiązane oczywiście z wielkimi pisarzami.

Książki w świecie Oscarów – lista nominowanych

Zwierzęta nocy – film powstał na podstawie książki Tony i Susan autorstwa Austina Wrighta. Doczekała się też nowego wydania pod filmowym tytułem. Obraz jest mrocznym thrillerem, wyreżyserowanym przez Toma Forda. Opowiada o kobiecie, która od byłego męża otrzymuje opowiadanie z prośbą o przeczytanie i ocenienie twórczości. Wkrótce jej Zycie zaczyna zbaczać z obranego kursu…

Film nominowany w kategorii: Najlepszy aktor drugoplanowy dla Michaela Shannona.

Ukryte działania – produkcja to zaadaptowany obraz powieści Margot Lee Shetterly o tym samym tytule. Opowiada historię afro-amerykanki, która pracowała dla NASA umożliwiając przełomowe loty w kosmos. To także opowieść o genialnych, niezależnych kobietach, które walczą o miejsce w świecie nauki zdominowanym przez mężczyzn.

Film nominowany w kategorii: Najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa dla Octavii Spencer, najlepszy scenariusz adaptowany.

Nowy początek – film na podstawie powieści Historia twojego życia autorstwa Teda Chianga. Obcy niespodziewanie odwiedzają Ziemię i zostawiają na niej niezrozumiałe symbole. Główna bohaterka, pogrążona w żałobie po śmierci córki, musi pomóc amerykańskim władzom rozszyfrować owe znaki. Zarówno powieść jak i film utrzymane są w konwencji SF.

Film nominowany w kategorii: Najlepszy film, najlepszy reżyser dla Denisa Villeneuve, Najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku.

Milczenie – film na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa japońskiego pisarza Shusaku Endo. Wydarzenia w powieści oparte są na faktach. To niezwykle dramatyczny i poruszający obraz o Bogu, który w milczeniu patrzy na ludzkie cierpienie oraz o ludziach, próbujących to milczenie zrozumieć.

Film nominowany w kategorii: Najlepsze zdjęcia.

Lion. Droga do domu – opowieść oparta na pamiętniku stworzonym przez Saroo Brierleya. Jest to historia pięcioletniego pisarza, który stracił kontakt z rodziną. Żyjąc na ulicy Kalkuty trafił w końcu do australijskiej rodziny, która go zaadaptowała. Po 25 latach mężczyzna decyduje się odnaleźć swoją własną tożsamość i bliskich.

Film nominowany w kategorii: Najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa dla Nicole Kidman, najlepszy aktor drugoplanowy dla Deva Patela, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze zdjęcia.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – adaptacja książki o tym samym tytule, autorstwa J.K. Rowling. Newton Scamander to główny bohater, autor książki, z której uczyć będzie się przyszły czarodziej Harry Potter i jego przyjaciele. Akcja powieści jak i filmu dzieje się 70 lat przed wydarzeniami ze słynnej, czarodziejskiej serii.

Film nominowany w kategorii: Najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy.

Elle – obraz powstał na podstawie książki Philippe Djian pt. Oh. Reżyserią zajął się Paul Verhoeven. To historia kobiety, która zaczyna prześladować swojego gwałciciela.

Film nominowany w kategorii: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa dla Isabelle Huppert.

Książki dla dzieci

Księga dżungli – film powstał na podstawie znanej niemal wszystkim powieści Rudyarda Kipling o tym samym tytule. Historia opowiada o chłopcu, który został przygarnięty przez rodzinę wilków. Mowgli dorasta w dżungli i zaprzyjaźnia się tam z z panterą Bagheerą i niedźwiedziem Baloo.

Film nominowany w kategorii: Najlepsze efekty specjalne.

Nazywam się Cukinia – to szwajcarska animacja, która powstała na podstawie książki To ja, Matołek autorstwa Gillesa Parisa. Główny bohater to dziewięcioletni Ikar, który po dramatycznych przeżyciach trafia do domu dziecka. To niezwykłe zderzenie świata dorosłych z dziecięcymi wyobrażeniami.

Film nominowany w kategorii: Najlepszy długometrażowy film animowany.

Komiksy i sztuki

Doktor Strange – to oczywiście adaptacja komiksu Marvela. Jest to historia chirurga, który w tragicznym wypadku doznaje poważnego urazu dłoni. To uniemożliwia mu wykonywanie zawodu. Opętany obsesją odzyskania władzy trafia do tajemniczego zakonu. Tam udaje mu się nie tylko uzdrowić dłonie, zyskuje również potężną moc, dzięki której może manipulować czasem i przestrzenią.

Film nominowany w kategorii: Najlepsze efekty specjalne.

Fences – to sztuka autorstwa Augusta Wilsona, która została przeniesiona na wielki ekran przez Denzela Washingtona. Aktor również wystąpił w owym filmie. Opowiada on historię zbieracza śmieci, rozpamiętującego fakt, iż nie został graczem w baseball.

Film nominowany w kategorii: Najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy dla Denzela Washingtona, najlepsza aktorka drugoplanowa dla Violi Davis, najlepszy scenariusz adaptowany.