Kuba i Kanga - recenzja książki dla dzieci. Sprawdź powieść w TaniaKsiazka.pl >>

Książka Kuba i Kanga Ursuli Dubosarsky trafiła na półki polskich księgarń pod koniec stycznia. To powieść skierowana do młodszego czytelnika, który już samodzielnie radzi sobie z czytaniem dłuższych tekstów. Jednak uważam, że historia opowiedziana przez autorkę spodoba się nie tylko dzieciom czy młodzieży, ale też dorosłym. Ja ją pokochałam.

Kuba i Kanga - recenzja książki dla dzieci. Sprawdź powieść w TaniaKsiazka.pl >>

Nie wydaje mi się, żeby wśród literatury dziecięcej wydawanej w Polsce było dużo książek australijskich autorów. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na tę książkę Ursuli Dubosarsky. Dlaczego?

Piękna opowieść o miłości i odpowiedzialności

Zanim napiszę o tym, co mnie w tej książce urzekło, pokrótce przybliżę Wam fabułę.

Kuba mieszka z tatą w domu, który graniczy z australijskim buszem. To wrażliwy i dojrzały – jak na swój – wiek chłopiec. Może to dlatego, że jego tato, malarz, zmaga się z chorobą?

W życiu chłopca duże miejsce zajmują zwierzęta. Na podwórku i w okolicy domu jest ich mnóstwo. Niektóre z tych zwierzaków dla małego polskiego czytelnika mogą być egzotyczne np. wombaty. I tu wielka zaleta ilustracji, na których dziecko może zobaczyć, jak wyglądają.

Kuba podczas spaceru w buszu jest świadkiem tego, jak kłusownicy zabijają kangurzycę. Chłopiec w jej torbie odkrywa małe kangurzątko i od razu postanawia się nim zaopiekować. Z pomocą taty i pani weterynarz całkiem dobrze mu to wychodzi. Kanga – bo tak nazwał malutką kangurzycę – rośnie, a chłopiec kocha ją coraz bardziej. Jednak musi mieć na uwadze to, że mimo wszystko to dzikie zwierzę, którego tak do końca nie da się oswoić.

Kuba i Kanga – recenzja książki

Kuba i Kanga - sprawdź powieść w TaniaKsiazka.pl >>Ursula Dubosarsky przedstawia młodemu czytelnikowi przepiękną opowieść o przyjaźni. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że autorka z wielką wrażliwością pisze o naturze. Kuba i jego tata szanują naturę i wszystkie zwierzęta. Są świadomi tego, że busz rządzi się swoimi prawami, a człowiek bywa w nim tylko gościem. Jednak nie wszyscy ludzie tak myślą. Z drugiej strony są kłusownicy gotowy zabijać dla zysku.

Kuba i Kanga to wartościowa książka, bo uczy bycia wrażliwym na każde życie. Zwraca też uwagę na to, że zwierząt, nawet tych domowych, nie powinno się postrzegać w kategoriach własności.

Warto też zwrócić uwagę na piękne ilustracje, których autorem jest Andrew Joyner.  Mimo tego, że nie są kolorowe, to pełno w nich uroku.

Jestem pewna, że ta książka spodoba się czytelnikom, bo to nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim mądra opowieść. Toteż polecam ją zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Tę książkę Ursuli Dubosarsky możecie znaleźć w tym miejscu.

Ocena Anety
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8/10

Fragment recenzji

Ursula Dubosarsky przedstawia młodemu czytelnikowi przepiękną opowieść o przyjaźni. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że autorka z wielką wrażliwością pisze o naturze. Kuba i jego tata szanują naturę i wszystkie zwierzęta. Są świadomi tego, że busz rządzi się swoimi prawami, a człowiek bywa w nim tylko gościem.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)