Literatura pięknaPolecamy

Kwarantanna Wytske Versteeg – tę dystopię warto poznać

Niedaleka przyszłość i śmiercionośna choroba, która zdziesiątkowała ludzkość… Brzmi bardzo aktualnie, choć Wytske Versteeg Kwarantannę  wydała w 2015 roku, kiedy świat nawet nie przypuszczał, że będzie mierzyć się z pandemią. Polskie wydanie tej wysoko cenionej przez krytyków powieści holenderskiej pisarki już możecie znaleźć w księgarniach. Dlaczego warto sięgnąć po książkę?

Kwarantanna Wytske Versteeg - Seria z Żurawiem

Kwarantanna Wytske Versteeg pandemia, a ludzka natura

Główny bohater, którego wykreowała Versteeg, jest cyniczny i jednocześnie charyzmatycznie magnetyzujący. To dlatego budzi w czytelniku skrajne emocje — od nienawiści po fascynację. Kwarantanna to nie tylko opis dystopijnego świata, ale też studium ludzkich słabości i mroku, który skrywa się pod wieloma maskami.

Tomas Augustus przetrwał zarazę, która zmieniła oblicze świata. Zanim to wszystko się zaczęło, był chirurgiem plastycznym, a teraz siedzi zamknięty w swoim mieszkaniu i pogrąża się w rozmyślaniach.

Bohater Kwarantanny wspomina swoje życie sprzed czasów pandemii i je analizuje. Od kiedy tylko zdał sobie sprawę, że nie odczuwa emocji, miał świadomość, że różni się od innych. W świecie, w którym ludzie i tak często byli dla niego obojętni, nie udało mu się z nikim zaprzyjaźnić. To, że rówieśnicy mieli go za dziwaka, też nie pomagało w nawiązywaniu relacji. Tomas Augustus nie poczuł nic nawet wtedy, gdy zmarła jego matka.

Thomas nauczył się kamuflować braki emocjonalne, nakładać emocjonalne maski pasujące do konkretnych sytuacji. Nawet próbował ułożyć sobie życie rodzinne i się ożenił, ale żoną — podobnie jak prawie całą resztą ludzkości — szczerze pogardzał.

Świat bez uczuć, a miłość

Kiedy w życiu Thomasa pojawiła się Maria, coś się zmieniło. Pierwszy raz w życiu coś poczuł, choć początkowo nie umiał nawet tego nazwać. To uczucie było tak silne, że przejęło nad nim kontrolę. Kwarantanna Wytske Versteeg - dystopia

Kwarantanna Wytske Versteeg — Seria z Żurawiem

Kwarantanna Wytske Versteeg to wciągająca powieść psychologiczna, a świat ogarnięty zarazą jest tłem do analizy mroku kryjącego się w człowieku.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bo.wiem (wcześniej Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego), w ramach cenionej przez czytelników Serii z Żurawiem. Na ten cykl składają się perełki współczesnej literatury pochodzące z tych zakątków świata, z których książki niezbyt często trafiają do polskiego czytelnika.

Powieść Kwarantanna ukazała się pod patronatem CoPrzeczytac.pl, możecie ją znaleźć w tym miejscu.

Sprawdź też: