Tegorocznymi laureatkami Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego zostały Agnieszka Pajączkowska i Nina Mantel. Wyróżnienie już od prawie 30 lat przyznaje się autorom związanym z Białymstokiem. Laureatem może zostać pisarz pochodzący z regionu lub taki, którego twórczość dotyczy Białostocczyzny. Od 2019 roku Nagrodę Kazaneckiego przyznaje się też za ogólnopolski debiut poetycki.

29. Nagroda Literacka im. Kazaneckiego

W tym roku ze względu na pandemię zwycięzców konkursu poznaliśmy nie 27 marca,  jak to było zaplanowane, ale dopiero 23 sierpnia. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w kinie Forum działającym przy Białostockim Ośrodku Kultury.

Wędrowny zakład fotograficzny - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Agnieszka Pajączkowska, Wędrowny zakład fotograficzny

Jury zdecydowało, że najlepszą książką 2019 roku jest Wędrowny zakład fotograficzny Agnieszki Pajączkowskiej. Autorka zajmuje się m.in. fotografią i animacją kultury. Pajączkowska przez cztery lata odbyła szereg podróży po wschodnich rubieżach kraju. W zamian za opowieści i posiłek robiła portrety mieszkańcom przygranicznych wsi. Fotografowani dzielili się z nią swoimi historiami. Efektem tych rozmów jest wstrząsający reportaż o miejscach, w których czas jakby się zatrzymał. To właśnie wyróżniony Nagrodą im. Wiesława Kazaneckiego Wędrowny zakład fotograficzny.

Transparenty

Nina Mantel, Transparenty

Ninę Mantel za Transparenty nagrodzono Nagrodą im. Wiesłwa Kazaneckiego w kategorii najlepszy ogólnopolski debiut poetycki 2019 roku. Autorka jest związana z krakowskim środowiskiem literackim. Tworzy nie tylko wiersze, ale też dramaty. Jej Transparenty wyróżniono za: udane połączenia kognitywistyki z feminizmem i akademii z dyskoteką*.

Nagroda Literacka im. Kazaneckiego — finaliści

W tym roku do zgłoszono 34 zgłoszenia. To z nich wybrano ośmiu twórców, którzy znaleźli się w finale.

Najlepsza książka 2019 roku — finaliści

Najlepszy ogólnopolski poetycki debiut 2019 roku — finaliści

  • Środki transportu Magdaleny Kicińskiej, Wydawnictwo Literackie
  • Transparty Niny Manel, Biuro Literackie
  • Czarny organizm Juliusza Pielichowskiego, Instytut Mikołowski
  • Wtracenie Przemysława Suchaneckiego, Biuro Literackie
  • Godzina wychowawcza Tomasza Ważnego, Wydawnictwo j

Laureaci dostali pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne. Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego jest przyznawana przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Poza wyróżnieniami w głównych kategoriach jury przyznało też nagrody artystyczne, które trafiły w ręce Grzegorza Kasdepke, Karoliny Cichej i Michała Jackowskiego. 

* cytat pochodzi ze strony: http://www.wieslaw-kazanecki.pl/s,agnieszka-pajaczkowska-i-nina-manel-zostaly-laureatkami-29.-nagrody-literackiej-prezydenta-miasta-bialegostoku-im.-wieslawa-kazaneckiego,472.html