6 tytułów z listy najlepszych książek XXI w wg BBC – część 2
Lista najlepszych książek XXI wieku wg BBC – część 2.
3. Lista najlepszych książek XXI wieku – Gilead, Robinson Marilynne
Opowieść starego, umierającego pastora zapisana w listach do jego małoletniego syna. Mężczyzna wie, że nie doczeka wieku dorosłego swojego dziecka. Jego żona jest dużo młodsza i ich dziecko przyszło późno na świat. W swoich listach pastor próbuje opowiedzieć swojemu potomkowi, o tym kim jest i co kierowało jego życiem. Jego obecnie 6-letni syn będzie mógł odczytać listy dopiero, kiedy dorośnie – takie jest życzenie umierającego. W listach pastor opisuje swoje życie i życie swojej rodziny. Opowiada o swoim ojcu i dziadku i o tym, jak ważną rolę w jego życiu odegrała religia. Nie zapomina także o trudnych wydarzeniach z przeszłości, które nawiedzają go nawet na łożu śmierci.
W tej historii, która będzie swoistym testamentem, przeplatają się wspomnienia, wydarzenia, uczucia i ogromna wiara człowieka, który poświęcił Chrystusowi swoje życie. Poprzez ułamki słów wypowiadanych przez pastora, jego refleksji nad własnym życiem, wyłania się obraz egzystencjalny człowieka. Religia odgrywa tu niewątpliwie ważną rolę, jednak książka będzie przemawiała także do osób niewierzących. Doskonałe pióro autorki pozwala jej na snucie tej niezwykłej opowieści i wciągniecie czytelnika w świat całkowicie odległy, jednocześnie bliski poprzez uniwersalność wartości i wierzeń.
2. Lista najlepszych książek XXI wieku – Genialna przyjaciółka, Elena Ferrante
Kim jest genialna przyjaciółka? Czy jest nią Elena? Czy może Lila? Dwie przyjaciółki, które wychowywały się w neapolitańskich slamsach, łączy przyjaźń, która wydaje się nie mieć granic. Pewnego dnia jednak granica zostaje wyznaczona. Lila znika. Czy Elena ją odnajdzie? W tej książce próbuje opowiedzieć nam historię tej niezwykłej relacji i w ten sposób znaleźć odpowiedź na pytanie, co się stało z Lilą? W ten sposób poznajemy losy dwóch niezwykłych kobiet, wcześniej dziewcząt, potem nastolatek. Obie dorastały w biedzie, w świecie przemocy i zła. Jedyną ostoją była dla nich ich przyjaźń.
Razem z Eleną spróbujemy odnaleźć Lilę. Poznajemy ich losy, pierwsze miłości, wkraczanie w świat seksu i brutalności. Co się stało z Lilą? Czy przeszłość wyryła się w jej sercu tak mocno, że zablokowała jej drogę do lepszej przyszłości? Korzenie, z których wyrosły dziewczyny wciąż wyciągają do nich swe macki i oplatają ich nogi. Jednak ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej przyjaźni, tym silniejszej, że mającej swoje początki w świecie zdominowanym przez biedę i przemoc. Ta książka jest także opowieścią o znacznie szerszym kontekście, o mieście we Włoszech, o samym kraju, o ludziach, zwykłych i niezwykłych i o ich losach. Spróbujcie z Eleną odnaleźć Lilę, a wtedy być może znajdziecie coś jeszcze.
1. Lista najlepszych książek XXI wieku – W komnatach Wolf Hall, Hilary Mantel
Henryk VIII Tudor zapisał się w historii Wielkiej Brytanii jako postać niezwykle kontrowersyjna. W swoim długoletnim i pełnym ekscesów życiu doczekał się kilku żon. Zasłynął nie tylko z faktu, że doprowadził do rozłamu pomiędzy monarchią a kościołem katolickim, ale także tym, że zwykł ścinać swoim żonom głowy. Dynastia Tudorów doczekała się wielu ekranizacji, głównie za sprawą niezwykle barwnych postaci, które grały pierwsze skrzypce w tej rodzinie.
Jednak ta książka w przeciwieństwie do innych umiejscawiających akcję w okresie panowania Tudorów, skupia się na królewskim doradcy – Tomaszu Cromwellu. Autorka wyraźnie lubi tę postać, chociaż sam Cromwell zapisał się w historii podobnie jak jego król, w otoczeniu równie licznych kontrowersji i spekulacji. W tej opowieści poznajemy go jako człowieka, który z nizin wdrapał się na sam szczyt. Człowieka, który dzięki swojej ambicji i pracowitości zdobył uznanie wyższych sfer. Jednocześnie jest to osoba pełna sprzeczności, rozdarta. Z jednej strony Cromwell jest niezwykle oddany rodzinie, jest mężem i ojcem. Z drugiej natomiast cechuje go duży spryt, brak poszanowania dla dzieł sztuki, zdolność do podejmowania niepopularnych decyzji. Sam Cromwell do końca pozostaje dla nas zagadką, nie wiemy, co myśli i czuje.
Ta książka to prawdziwa uczta dla fanów historii. Autorka poświęciła długie godziny na dobre przygotowanie się do napisania tej powieści. Jednak zdecydowanie się to opłaciło, książkę obsypano licznymi nagrodami.
W książkach można się ukryć. Z książkami można wędrować. Dzięki książkom można poszerzać horyzonty i widzieć więcej. Niektóre książki przypominają malarskie dzieła sztuki. Są jak piękne obrazy, których symbolikę każdy odczytuje inaczej. Czasami od razu nie dostrzegamy ich piękna i zastanawiamy się, dlaczego ktoś nazwał je arcydziełem. Dopiero, kiedy zaczynamy słyszeć snutą przez nie opowieść, rozumiemy. Rozumiemy, że mamy do czynienia ze sztuką.