EventyWydarzenia literackie

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2021 – finaliści

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2021 - finaliści Angelus

Do kogo trafi Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2021? Znamy już krótką listę siedmiu książek zakwalifikowanych do finału. Każda z nich ma szansę otrzymać zaszczytne wyróżnienie. Jury wyłoniło je najpierw spośród 143 książek zakwalifikowanych do konkursu, potem z długiej listy, na której znalazły się wśród 14 tytułów. Które publikacje stają w pojedynku o miano najlepszej prozatorskiej książki napisanej po polsku lub przetłumaczonej na język polski? Czyje nazwisko zapisze się w historii Angelusa już 16 października 2021?

Angelus

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2021

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus w tym roku zostanie przyznana już po raz szesnasty. Wybór książek do ścisłego finału wcale nie był łatwy, jednak po długich debatach jury zdecydowało, które z 143 tekstów, które dostały się do konkursu, zasługują na zajęcie miejsca w ścisłym finale. Wyboru dokonała kapituła w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Krótka lista finalistów

Laureata lub laureatkę tegorocznej edycji  Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus  poznamy już 16 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Ogłoszenie zwycięzcy będzie również zwieńczeniem trwającego w tym czasie we Wrocławiu międzynarodowego festiwalu sztuki i literatury Bruno Schulz. Festiwal. Warto dodać, że jeżeli wygra książka tłumaczona na język polski, to nagrodę dostanie też autor jej polskiego przekładu.

A o jakie nagrody walczą nominowani autorzy? Główne wyróżnienie warte jest aż 150 tys. zł! Wszyscy finaliści otrzymają dodatkowo po 5 tys. zł za samą nominację, natomiast nagroda za przekład to 40 tys. zł. 

To nie jedyne wyróżnienia, jakie można otrzymać w ramach Angelusa. Wręczona będzie bowiem również Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Od ubiegłego roku za wygraną w plebiscycie internetowych czytelników można wygrać nie tylko tytuł najlepszego autora spośród finalistów, ale również trzymiesięczne stypendium pisarskie, ufundowane przez Wrocławski Dom Literatury. Udało Ci się przeczytać książki z krótkiej listy finalistów Angelusa 20221? Na ulubioną możesz zagłosować w dniach od 9 do 15 października na stronie www.angelus.com.pl.

Czytaj także: