Finalista Angelusa 2020

W końcu poznaliśmy finalistę Angelusa 2020. Tegoroczna Literacka Nagroda Europy Środkowej powędrowała w ręce słoweńskiego pisarza, Gorana Vojnovicia. Jednak to nie jedyne wyróżnienie, jakie zostało wręczone podczas uroczystej gali we Wrocławiu. Tego samego dnia zostali ogłoszeni zwycięzcy Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, przyznawanej aż w trzech kategoriach. A choć wręczenie nagród w tym roku wyjątkowo odbyło się bez udziału publiczności, bez wątpienia było to jedno z ważniejszych wydarzeń w literackim świecie.

Finalista Angelusa 2020

Kadr z Gali Angelus Silesius 2020, źródło youtube.com

Finalista Angelusa 2020 – kilka słów o zwycięzcy

Goran Vojnović zwyciężył z książką pt. Moja Jugosławia i tym samym pokonał swoich sześciu rywali. Jak się okazuje, jury nie miało łatwego zadania. Mykoła Riabczuk, przewodniczący kapituły, tak oto komentuje tegoroczne obrady:

Trudny bardzo wybór, bo zanim wybierzemy tę jedną książkę, mamy przynajmniej trzy etapy selekcji. To znaczy, że te ostatnie książki trzeba przeczytać przynajmniej trzykrotnie. W trakcie tego czytania te książki stają się jakby członkami rodziny. Mamy poczucie, jakbyśmy sami je napisali. Trudno cokolwiek odrzucić, bo to jakby wybór między ojcem a matką czy dziećmi. Te wszystkie książki były bardzo środkowoeuropejskie, bardzo angelusowskie. W każdej z tych książek żyje historia, która nadal trwa bardzo boleśnie. W końcu zostały dwie książki, spośród których najtrudniej było wybrać. To książki o wojnie – jedna o wojnie, która już się skończyła, a druga – o wojnie, która jeszcze trwa i nie wiadomo, jak długo będzie trwać. A jednak jednym głosem, cztery do trzech, zwyciężył Goran Vojnović.

W ręce zwycięzcy powędrowała nagroda w wysokości 150 tysięcy złotych, którą w imieniu nieobecnego pisarza odebrała Joanna Pomorska, tłumaczka Mojej Jugosławii na język polski. Ponadto warto tutaj wspomnieć, że autorka przekładu również została uhonorowana nagrodą w wysokości 40 tysięcy złotych. Wszyscy autorzy, którzy znaleźli się na liście nominowanych, otrzymali po 5 tysięcy złotych.

Finalista Angelusa 2020 i pozostałe wyróżnienia

Jak już wspomniałam, podczas tej samej gali wręczono też kilka innych wyróżnień. Tym samym poznaliśmy laureata Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej, wyłonionego przez czytelników za sprawą internetowego głosowania. Okazało się również, że w tym roku nie było to jedynie symboliczne wyróżnienie. Ponieważ zwycięzca, Siergiej Lebiediew z książką pt. Dzieci Kronosa, otrzymał zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie.

Poza tym czytelnicy dowiedzieli się również, do kogo powędrowała Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. W kategorii Całokształt pracy twórczej, o czym było wiadomo już w czerwcu, zwyciężył Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, który oprócz statuetki otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. Teraz wśród wyróżnionych pojawili się także: Konrad Góra, wyróżniony (statuetka + 50 tysięcy złotych) w kategorii Książka roku za Kalendarz majów oraz Jakub Pszoniak (statuetka + 15 tysięcy złotych) w kategorii Debiut za Chyba na pewno.

Dajcie znać, czy mieliście swoje typy podczas tegorocznego rozstrzygnięcia. Poniżej zaś podrzucam Wam galę wręczenia nagród.