Nagroda Angelus 2020

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest od 2006 roku, a ufundowana została przez miasto Wrocław. Od tego czasu, co roku w szranki stają pisarze, pochodzący z Europy Środkowej. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wydanie książki w języku polskim, w roku poprzedzającym przyznawanie nagrody. Poza tym celem wyróżnienia jest wyłonienie książek i twórców, którzy poruszają tematy istotne dla współczesności, a przy tym pogłębiają wiedzę o świecie i innych kulturach. Nagroda Angelus 2020 jest już prawie na finiszu, znamy bowiem 7 finalistów, którzy powalczą o zwycięstwo. Jesteście ciekawi, kto tym razem stanął przed szansą na to prestiżowe wyróżnienie?

Nagroda Angelus 2020

Źródło logo: angelus.com.pl

Nagroda Angelus 2020 – wśród kandydatów dwóch polaków!

Do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus kandydatów zgłaszają wydawcy. Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybiera 14 książek, z których następnie zostaje wyłonionych siedmiu finalistów. Zwycięzca może liczyć na 150 tysięcy złotych oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Ponadto, jeśli nagroda powędruje do zagranicznego twórcy, tłumacz przekładu może liczyć na oddzielną nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych. W tym roku do grona wyróżnionych dostało się dwóch Polaków, dwoje Ukraińców, Słoweniec, Rosjanin i Bułgarka. Oto oni:

  1. Kapka Kassabova z książką pt. Granica. Na krawędzi Europy
  2. Mikołaj Łoziński z książką pt. Stramer
  3. Paweł Piotr Reszka z książką pt. Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota
  4. Siergiej Lebiediew z książką pt. Dzieci Kronosa.
  5. Tania Malarczuk z książką pt. Zapomnienie
  6. Serhij Żadan z książką pt. Internat
  7. Goran Vojnović z książką pt. Moja Jugosławia

Zwycięzca zostanie ogłoszony 17 października podczas wspólnej gali z Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. To oznacza ogromne, literackie święto, które dotyczy dwóch najważniejszych, miejskich nagród. Poza tym mamy też świetną wiadomość dla czytelników. Przed 17 października będziecie mogli spotkać się z nominowanymi pisarzami i zdobyć ich autografy.

Więcej na temat samej nagrody i wydarzenia możecie przeczytać tutaj. Dajcie nam koniecznie znać, czy wśród finałowej siódemki znajduje się kandydat, któremu szczególnie kibicujecie! A także, czy czytaliście którąś z nominowanych pozycji.