Literatura faktu na Gwiazdkę - wybieramy książki Literatura faktu na Gwiazdkę

Święta tuż-tuż, zatem trzeba się pospieszyć z kupnem prezentów dla bliskich. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę i już dziś podejmij decyzję, co komu, gdzie, za ile i w jaki papier to zapakujesz. W kwestii „co” sprawa jest jasna – książki. Gdzie i za ile? Podpowiadam idealne miejsce – zaprzyjaźnioną księgarnię internetową TaniaKsiazka.pl. Papier? Może został Ci niewykorzystany arkusz z tamtego roku? Niby wszystko ustalone, ale nadal nie wiesz jednak jakie książki kupić? Literatura faktu na Gwiazdkę to strzał w dziesiątkę dla miłośnika lub miłośniczki historii, rzeczywistych zdarzeń i nauki. Masz takie osoby w najbliższym gronie? Zobacz, co ciekawego możesz im sprezentować.

Literatura faktu na Gwiazdkę Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Literatura faktu na Gwiazdkę

TaniaKsiazka.pl dogłębnie przejrzała ofertę wydawnictw, i w jednym miejscu (o tutaj) umieściła najciekawsze reportaże, ważne pozycje literatury popularnonaukowej i wciągające książki historyczne. Ja wybrałam 5 lektur, które zasługują na szczególna uwagę.

Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari

 

Sapiens. Od zwierząt do bogów Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Któryś z Twoich bliskich ma problemy ze snem, ponieważ ciągle dręczą go pytania: „Skąd jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”? Kup mu na Święta książkę Sapiens. Od zwierząt do bogów.  W tej fascynującej, kompleksowej historii ludzkości, w której autor Yuval Noah Harari  położył nacisk zarówno na aspekty historyczne, jak i biologiczne naszej ewolucji, znajdzie odpowiedzi. Ale czy po nich będzie mógł spać spokojnie?

Książka ta jest jednym z największych światowych bestsellerów ostatnich lat jeśli chodzi o literaturę popularnonaukową i literaturę w ogóle. Sprzedano ponad 8 milionów jej egzemplarzy, a Ridley Scott przygotowuje hollywoodzką adaptację. Niezwykle oryginalna opowieść Sapiens. Od zwierząt do bogów jest historią ludzkości w pigułce od czasów prehistorycznych po współczesne, ale zawiera również analizy potencjalnych dróg, jakimi nasz gatunek może podążać w przyszłości. Zawiera wiele pytań, nad którymi warto i trzeba się zastanowić. I odpowiedzi, od których włos jeży się na głowie, ponieważ ze stawianych przez autora hipotez jasno wynika, że postępując tak, jak dotychczas nieuchronnie podążamy ku zatraceniu.

Mimo tego osobiście jestem zachwycona tą lekturą i polecam ją na prezent. Egzemplarz książki Sapiens. Od zwierząt do bogów możesz zamówić w tym miejscu. Zachęcam Cię również do zapoznania się z dwoma innymi dziełami izraelskiego filozofa i historyka Yuvala Noaha Harariego, którymi również możesz obdarować bliskich:

Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera Bogdan Lach, Katarzyna Bonda

Motyw ukryty Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Prawdziwa gratka dla każdego fana tematyki true crime. Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera to niezwykle wciągający reportaż o historiach morderstw, które wydarzyły się naprawdę! Królowa kryminałów Katarzyna Bonda wraz z jednym z najlepszych profilerów w Polsce, Bogdanem Lachem, zebrali mrożące krew w żyłach opowieści o morderstwach i pracy profilera, dla którego każdy szczegół na miejscu zbrodni ma znaczenie. Pozwala mu bowiem stworzyć mapę śmierci, która przedstawia, ilu było sprawców, jaki mieli motyw i kim mogą być, a dzięki czemu droga do schwytania mordercy jest już o wiele prostsza.

Na tę książkę czekałam wiele lat. Po premierze „Zbrodni niedoskonałej” i „Pol­skich morderczyń” miałam głód reportażowego dzieła Katarzyny Bondy i na­reszcie się doczekałam. Mamy okazję przyjrzeć się zbrodni z bliska, poznać jej kontekst i zobaczyć, że jej początek sięga czasem wielu lat wstecz. Motyw ukryty obnaża prawdziwe oblicze zbrodni: bezsensownej, brutalnej, ohydnej i drastycznej, i daje odpowiedź na pytanie: co musi się stać, by człowiek był w stanie odebrać komuś życie.

Justyna Mazur, Autorka podcastu Piąte: nie zabijaj

Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera to dość mroczna i mocna literatura faktu. Na Gwiazdkę jednak będzie idealna dla każdego, kto i interesuje się mechanizmami śmierci i śledzi sprawy kryminalne. Książka jest dostępna tutaj.

Factfulness Hans Rosling, Anna Rosling-Ronnlund, Ola Rosling

Factfulness Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Kolejną propozycją idealną pod choinkę jest książka Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą, która mówi o budowaniu obrazu świata na podstawie niepodważalnych faktów. Można się z niej dowiedzieć, dlaczego tak często nasze opinie na temat świata i ludzi okazują się błędne, a obraz rzeczywistości tak mocno wypaczony. Autorzy Factfulness dają odpowiedź na te pytania, omawiając dziesięć naszych instynktów, które zaburzają sposób postrzegania ludzi, świata i zachodzących w nim zjawisk. Bo jak się okazuje, nasz świat ma się całkiem dobrze. A na pewno lepiej niż nam się wydaje. Nie jest doskonały, owszem. Nie można jednak dopuścić, by nieuzasadnione lęki, stereotypy, półprawdy i najzwyklejsze brednie zakłócały wiedzę o faktach.

Factfulness zawiera moc inspirujących opowieści, ciekawych anegdot i zaskakujących konkluzji i będzie wspaniałym prezentem dla osoby ciekawej świata. Książkę możesz zamówić pod tym linkiem.

Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia Roman Klasa

Operator 112 Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia to wstrząsająca opowieść człowieka, przez długie lata pracującego na infolinii numeru 112. Dużą część swego życia udzielał pomocy potrzebującym oraz mierzył się z prawdziwymi, ludzkimi dramatami toczącymi się po drugiej stronie słuchawki. Zapis jego wspomnień to niezwykle emocjonująca i żywa historia przytaczająca dziesiątki trudnych przypadków i dziwnych zgłoszeń, z którymi spotykają się pracownicy 112. Znajdziemy tu również szokujący rys realiów zatrudnienia i codziennego funkcjonowania w tej branży. Oraz mroczne realia tej pracy, których czasem nie sposób zostawić za drzwiami, by spokojnie wrócić do domu.

Z tego miejsca możesz ściągnąć darmowy fragment książki, która w całości czeka tutaj.

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości Jennifer Wright

Co nas (nie) zabije Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>Literatura faktu na Gwiazdkę w humorystycznej odsłonie! Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości autorstwa Jennifer Wright przenosi czytelnika do najmroczniejszych momentów w historii, ale opowiada o nich lekko i z humorem. Przytacza wiele nieznanych anegdot z historii naszych przodków zmuszonych do radzenia sobie w bardzo trudnych okolicznościach. Jakich? Plagi dżumy i cholery, które występowały od czasów Imperium Rzymskiego przez średniowiecze, po XX wiek. Te śmiertelne choroby były ogromnym zagrożeniem w czasach, kiedy nie było rozwiniętej opieki medycznej, a higiena pozostawiała wiele do życzenia. Mimo zmian w tym zakresie nadal budzą lęk. Z drugiej strony co miałoby tego lęku nie budzić, skoro może nas zabić dosłownie wszystko – taniec, brudne ręce czy seks.

Podaruj tę przyjemną, zabawną lekturę miłośnikowi zgłębiania wiedzy o dziejach ludzkości. Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości jest dostępna pod tym linkiem.

Więcej propozycji z literatury faktu na Gwiazdkę znajdziesz w tym specjalnie przygotowanym miejscu. Inne pomysły na świąteczne prezenty, podzielone na wiele kategorii ułatwiających wybranie tego odpowiedniego, czekają na Ciebie tutaj.

Powiązane artykuły: